25 Maj 2021
 Przewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego Jolanta Jędrecka
 Starosta Kępiński Robert Kieruzal
 Wicestarosta Kępiński Alicja Śniegocka
We wtorek 25 maja odbyła się XXXII Sesja Rady Powiatu Kępińskiego. Najważniejszym elementem sesji było udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu Kępińskiego za 2020 rok.

Zgodnie z przepisami głosowanie w sprawie udzielenia absolutorium poprzedza przedstawienie przez zarząd raportu o stanie powiatu. Dokument ten stanowi szczegółowe podsumowanie i zestawienie podjętych w 2020 roku działań zarówno przez Starostwo Powiatowe, jak również przez jednostki organizacyjne powiązane z powiatem. Dokument stanowi podstawę do szerokiej debaty, której zwieńczeniem jest podjęcie przez uchwały w sprawie udzielenia Zarządowi Powiatu wotum zaufania. Raport zgodnie z przepisami jest publikowany w Biuletynie Informacji Publicznej na 14 dni przed planowaną sesją. Może zapoznać się z nim każdy, dodatkowo na zasadach określonych przepisami mieszkańcy powiatu mogą wnieść swoje uwagi co do zapisów dokumentu. Kolejny krok w kierunku udzielenia absolutorium to podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za miniony rok. Rada Powiatu zanim podejmie stosowną uchwałę zapoznaje się ze sprawozdaniem z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego, sprawozdaniem finansowym, opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej, informacją o stanie mienia jednostki samorządu terytorialnego oraz stanowiskiem Komisji Rewizyjnej.

Ostatni krok stanowi podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu. W wyniku przeprowadzonego głosowania 11 radnych opowiedziało się za udzieleniem absolutorium, 5 kolejnych wstrzymało się od głosu. W związku z powyższym zarząd powiatu otrzymał absolutorium.

W trakcie wtorkowej sesji radni przyjęli również uchwałę o zmianach w budżecie powiatu na 2020 roku oraz w wieloletniej prognozie finansowej.

Podjęta została również uchwała w sprawie  określenia rodzajów świadczeń przyznawanych w ramach pomocy zdrowotnej nauczycielom korzystającym z opieki zdrowotnej oraz warunków i sposobu ich przyznawania. Zgodnie z zapisami Karty Nauczyciela organy prowadzące szkoły mają obowiązek przeznaczenia corocznie w budżetach odpowiednich środków finansowych z przeznaczeniem na pomoc zdrowotną dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej oraz określenia rodzaju świadczeń przyznawanych w ramach tej pomocy oraz warunków i sposobu ich przyznawania.  Do korzystania z pomocy uprawnieni są nauczyciele zatrudnieni w wymiarze co najmniej pół etatu a także nauczyciele po przejściu na emeryturę, rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.  Podjęta uchwała dostosowuje zapisy do aktualnych zapisów prawnych oraz obowiązującego orzecznictwa.

Kolejne dwie uchwały dotyczyły zatwierdzenia zmian w realizacji dwóch projektów współfinansowanych ze środków europejskich a realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Kępnie  . Pierwszy z projektów realizowany  ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. zakłada aktywizację osób młodych pozostających bez pracy w powiecie kępińskim” jest zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 roku życia pozostających bez zatrudnienia poprzez zidentyfikowanie potrzeb i uruchomienie odpowiednich działań interwencyjnych. Drugi z projektów współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego zakłada aktywizację zawodową osób bezrobotnych i poszukujących pracy w powiecie kępińskim.

Oba projekty realizowany jest przez Powiatowy Urząd Pracy w Kępnie od 1 stycznia 2019 roku. Nowy podział środków wymagał naniesienia odpowiednich zmian w projekcie.

Na koniec sesji radni zapoznali się ze sprawozdaniem Programu współpracy Powiatu Kępińskiego  z organizacjami pozarządowymi za rok 2020.