• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
01 Październik 2020
kategoria:
Aktualności
Przewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego Jolanta Jędrecka podczas zdalnej XXIII Sesji Rady Powiatu Kępińskiego
Przewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego Jolanta Jędrecka podczas zdalnej XXIII Sesji Rady Powiatu Kępińskiego
Starosta Kępiński Robert Kieruzal podczas zdalnej XXIII Sesji Rady Powiatu Kępińskiego
Starosta Kępiński Robert Kieruzal podczas zdalnej XXIII Sesji Rady Powiatu Kępińskiego
Wicestarosta Kępiński Alicja Śniegocka podczas zdalnej XXIII Sesji Rady Powiatu Kępińskiego
Wicestarosta Kępiński Alicja Śniegocka podczas zdalnej XXIII Sesji Rady Powiatu Kępińskiego
We wtorek 29 sierpnia odbyła się XXIII Sesja Rady Powiatu Kępińskiego. Była to już piąta z rzędu sesja  przeprowadzona w sposób zdalny.

Sesję otworzyła Przewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego Jolanta Jędrecka przedstawiając radnym proponowany przebieg sesji. Następnie starosta Robert Kieruzal odniósł się do pytań kierowanych ze strony radnych a dotyczących działalności powiatu w okresie międzysesyjnym przedstawionych w Sprawozdaniu Przewodniczącego Zarządu.

Program wtorkowej sesji to przede wszystkim procedowanie szeregu uchwał.

Jako pierwsze pod głosowanie rady poddane zostały zmiany w budżecie powiatu na 2020 rok. Wśród najważniejszych zmian w budżecie należy wymienić włączenie po stronie dochodów kwoty 3 908 663 złotych stanowiących wartość pozyskanej przez Powiat Kępiński dotacji                           z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Środki te wykorzystane zostaną na wsparcie realizacji dwóch dużych obecnie realizowanych inwestycji. Kwota 1 400 000 złotych zasili budżet zadania „Przebudowa drogi powiatowej nr 5692P Mroczeń - Laski Borek i 5688P Laski Borek - Wielki Buczek w miejscowościach Laski i Trzcinica w gminie Trzcinica”. Pozostała część pozyskanej dotacji tj. 2 508 663 złotych zasili budżet budowy hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym nr I w Kępnie. Tym samym zmniejszy się wartość środków własnych powiatu stanowiących wkład własny w przypadku obu inwestycji. Druga z uchwał budżetowych dotyczyła zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Kępińskiego. 

Trzecia z uchwał dotyczyła określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu kępińskiego oraz rozkładu dyżurów aptek na terenie miasta Kępna w porze nocnej,  w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy, w okresie od dnia 1 listopada 2020 r. do dnia 31 października 2021 r. Prawo farmaceutyczne określa generalną zasadę dostępności mieszkańców do świadczeń farmaceutycznych zarówno w dni powszednie, jak i w niedziele, święta oraz inne dni wolne od pracy, jak też w porze nocnej kompetencja do określania godzin pracy aptek należy do rad powiatów. Ustawa nakazuje, aby przed podjęciem tego rodzaju uchwały rada zasięgnęła opinii organów wykonawczych gmin z terenu powiatu oraz organu samorządu aptekarskiego. Organy wykonawcze gmin z terenu powiatu tj. wójtowie oraz burmistrz zaopiniowały pozytywnie niniejszy projekt zakładający rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych. Negatywnie do projektu odniosła się Okręgowa Rada Aptekarska w Kaliszu. W uzasadnieniu do uchwały Rada Powiatu Kępińskiego stwierdza, że zapewnienie dostępu do świadczeń farmaceutycznych w porze nocnej i w dni wolne od pracy (całodobowo) stanowi realizację ważnego interesu publicznego, jakim jest ochrona zdrowia i życia obywateli.

Czwarta z procedowanych uchwał dotyczyła przyjęcia programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży, pobierających naukę na terenie powiatu kępińskiego. Zgodnie z zapisami ustawy o systemie oświaty jednostki samorządu terytorialnego mogą tworzyć lokalne programy wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży, na realizację których przeznaczają środki własne. Zamysł stworzenia programu wspierającego uczniów zdolnych służy podniesieniu jakości edukacji i wpisuje się w cele strategiczne powiatu. Zaproponowany w uchwale program pozwala docenić osiągnięcia uczniów w różnych dziedzinach, wyeksponować  talenty a także  finansowo wesprzeć rozwijanie przez uczniów własnych pasji, uzdolnień i zainteresowań. Jest on również doskonałą promocją zarówno dla uczniów jak i dla samego Powiatu Kępińskiego, z którego środków finansowane będą formy realizacji Programu.

Kolejny temat stanowiła uchwała w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy  w ramach programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży. Przyjęcie programu wsparcia wymusza  konieczność określenia  szczegółowych warunków udzielania pomocy, form i zakresu tej pomocy. Przyjęta przez Radę Powiatu uchwała reguluje te kwestie.

Dwie następne uchwały dotyczyły tematów gospodarki nieruchomościami.

Pierwsza z uchwał to wyrażenie zgody na nabycie przez Powiat Kępiński w drodze darowizny na cele publiczne nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym Powiatu Kępińskiego w obrębie ulicy Dworcowej w Kępnie. Uzyskanie przez Powiat Kępiński prawa własności do przedmiotowych działek ujętych w treści uchwały ureguluje stan prawny całej drogi – ulicy Dworcowej, który będzie zgodny ze stanem użytkowania. Podjęcie uchwały wynika również z faktu, że Powiat Kępiński rozpoczął już przebudowę całej ulicy Dworcowej wraz z jej rozbudową, budową sieci wodociągowej oraz sieci kanalizacji sanitarnej. Zostanie wykonany nowy szerszy chodnik oraz miejsca parkingowe głównie w obrębie budynku dworca.

Druga z uchwał to wyrażenie zgody na nabycie w drodze darowizny przez Powiat Kępiński do powiatowego zasobu nieruchomości na cele publiczne działki stanowiącej własność Gminy Baranów. Uchwała wynika z faktu, że Powiat Kępiński zrealizował remont drogi powiatowej nr 5701P relacji Świba – Donaborów – Biadaszki – Trzebień – Opatów. Z analizy stanu prawnego działek zajętych pod drogę okazało się, że część jednej z działek położona w obrębie Donaborów znajduje się w pasie drogowym.

Kolejna z przyjętych uchwał dotyczyła  „Programu współpracy Powiatu Kępińskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2021”.

Ostatnie dwie uchwały dotyczyły działalności Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie. Pierwsza z nich to zatwierdzenie rocznego sprawozdania z planu finansowego. Druga dotyczyła zatwierdzenia pokrycia straty bilansowej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie za 2019 rok.  W sprawozdaniu finansowym szpitala za rok obrotowy 2019 wystąpiła strata. Sposób jej pokrywania określa ustawa o działalności leczniczej. W tej sytuacji, wykonując obowiązek podmiotu tworzącego, jakim jest Powiat Kępiński koniecznym było  podjęcie przez radę powiatu uchwały o pokryciu części straty netto w kwocie 1 628 087,36 złotych.

Ponadto w czasie wtorkowej sesji radni zapoznali się ze z informacją Zarządu Powiatu Kępińskiego w sprawie wykonania budżetu za pierwsze półrocze tego roku.

do góry