30 Październik 2020
Na zdjęciu: Wicestarosta Kepiński Alicja Śniegocka, Starosta Kępiński Robert Kieruzal, Komendant ZHP w Kępnie Marcin Szajdak, harcerze przyboczni Adrian Bieda oraz Julia Czworowska
Przed nami szczególny czas. W najbliższych dniach wspominać będziemy tych, którzy już odeszli. Powiat Kępiński wspólnie z Związkiem Harcerstwa Polskiego podjęli się inicjatywy, której celem jest niesienie pamięci.

Zamierzaliśmy zapalić symboliczne znicze na blisko 70 mogiłach zlokalizowanych na obszarze całego powiatu. Chcieliśmy, aby pojawiły się one przy mogiłach osób, które zapisały się w historii naszego regionu. Często przemierzając cmentarze, nie zwracamy uwagi na sentencje widniejące na tablicach nagrobków.
W piątkowe popołudnie 30 października harcerze wspólnie z komendantem Marcinem Szajdakiem zgłosili się do Starostwa Powiatowego w Kępnie po odbiór przygotowanych wcześniej zniczy. W tym samym czasie Premier RP Mateusz Morawiecki poinformował o zamknięciu cmentarzy w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń. W związku z tym jesteśmy zmuszeni przenieść tę akcję na czas, kiedy nie będą obowiązywały powyższe obostrzenia.

Serdecznie dziękujemy harcerzom za podjęcie tej inicjatywy, której najważniejszym elementem jest pamięć o naszej historii i ludziach ją tworzących. - podsumowują starosta Robert Kieruzal oraz wicestarosta Alicja Śniegocka