29 Październik 2020
Przewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego Jolanta Jędrecka podczas Sesji Rady Powiatu Kępińskiego
Przewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego Jolanta Jędrecka podczas zdalnej Sesji Rady Powiatu Kępińskiego
Starosta Kępiński Robert Kieruzal podczas Sesji Rady Powiatu Kępińskiego
Starosta Kępiński Robert Kieruzal podczas zdalnej Sesji Rady Powiatu Kępińskiego
Wicestarosta Kępiński Alicja Śniegocka podczas Sesji Rady Powiatu Kępińskiego
Wicestarosta Kępiński Alicja Śniegocka podczas zdalnej Sesji Rady Powiatu Kępińskiego

W czwartek  29 października odbyła się XXIV Sesja Rady Powiatu Kępińskiego. Była to już szósta z rzędu sesja  przeprowadzona w sposób zdalny. Sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie ponownie wymusiła tego typu rozwiązanie w pracy Rady Powiatu Kępińskiego.

Sesję otworzyła Przewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego Jolanta Jędrecka przedstawiając radnym proponowany przebieg sesji, który radni przyjęli jednogłośnie.

Kolejny z punktów obrad dotyczył przyjęcia protokołu z poprzedniej sesji.

Następnie starosta Robert Kieruzal odniósł się do pytań kierowanych ze strony radnych a dotyczących działalności powiatu w okresie międzysesyjnym przedstawionych w Sprawozdaniu Przewodniczącego Zarządu.

Pierwsze z procedowanych w trakcie sesji uchwał dotyczyły zmian w budżecie powiatu na rok 2020 oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Kępińskiego. Po stronie dochodów włączono m.in. środki przekazane przez Wojewodę Wielkopolskiego w kwocie 15.960,90 złotych stanowiące wartość dotacji na prace remontowe w Domu Pomocy Społecznej w Rzetni. Po stronie wydatków na wniosek Zarządu Powiatu Kępińskiego zabezpieczono  środki na realizację programu stypendialnego dla studentów uczelni wyższych na kierunku lekarskim                                   i pielęgniarskim. Na ten cel w budżecie powiatu zarezerwowano 60.000 złotych. Jednocześnie zabezpieczono w Wieloletniej Prognozie Finansowej środki na kontynuację programu w 2021 roku.

W trakcie sesji radni podjęli także uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przez Powiat Kępiński w drodze nieodpłatnego przekazania na cele publiczne prawa własności nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa,  administrowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Poznaniu. Uchwała to następstwo planowanej przebudowy drogi powiatowej               nr 5688P na odcinku Trzcinica – Wielki Buczek. W wyniku analizy tytułu prawnego Powiatu Kępińskiego do działek, na których zlokalizowana jest przedmiotowa droga ustalono, że dwie działki położone w obrębie ewidencyjnym Buczek (gmina Rychtal) stanowią własność Skarbu Państwa w administracji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Poznaniu. W celu uregulowania stanu prawnego całej drogi, Zarząd Powiatu Kępińskiego zwrócił się z prośbą do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w o nieodpłatne przekazanie na rzecz Powiatu Kępińskiego przedmiotowych działek ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.          W odpowiedzi zwrotnej Powiat uzyskał taką zgodę.

Kolejne dwie podjęte przez Radę Powiatu Kępińskiego uchwały dotyczyły wyrażenia zgodny na przekazanie zarządzania drogą powiatowa na rzecz dwóch gmin. Pierwsza z uchwał to przekazanie Gminie Łęka Opatowska zadania zarządzania drogą powiatową Nr 5694 P w miejscowości Stogniew.  Druga dotyczy przekazania Gminie Rychtal zadania zarządzania drogami powiatowymi Nr 5687 P oraz 5688 P w miejscowości Wielki Buczek. Przekazanie zarządzania w/w drogami ma charakter czasowy i wynika z planowanych w obrębie tych dróg inwestycji, których realizatorem będą samorządy gminne.

W trakcie sesji radni zapoznali się także z informacją o stanie realizacji zadań oświatowych w placówkach prowadzonych przez Powiat Kępiński w roku szkolnym 2019/2020, sprawozdaniem z działalności Domu Pomocy Społecznej w Rzetni za 2019 rok oraz informacją o złożonych oświadczeniach majątkowych.