Stypendium dla uczniów szczególnie uzdolnionych
- kategoria:
- Aktualności
Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu informuje o rozpoczęciu działań związanych z realizacją projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Poddziałanie 9.1.3 Pomoc stypendialna dla uczniów szczególnie uzdolnionych, pt.: Wielkopolski program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych.
Celem przedmiotowego projektu jest stworzenie warunków równych szans edukacyjnych na terenie województwa wielkopolskiego poprzez udzielanie wsparcia uczniom szczególnie uzdolnionym napotykającym na bariery o charakterze ekonomicznym.
Zgodnie z Regulaminem przyznawania i przekazywania stypendiów w roku szkolnym 2008/2009 w ramach Wielkopolskiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych ostatecznego wyboru 553 stypendystów, na podstawie profili naukowych kandydatów dokona powołana decyzją Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu specjalna komisja, w skład której wejdą przedstawiciele Instytucji Pośredniczącej, Kuratorium Oświaty i Urzędu Marszałkowskiego oraz Konwentu Starostów Województwa Wielkopolskiego, posiadający doświadczenie w realizacji programów stypendialnych.
Warunkiem ubiegania się przez ucznia o stypendium jest złożenie wniosku
o przyznanie stypendium w szkole, do której uczęszcza, na formularzu stanowiącym integralną część Regulaminu przyznawania i przekazywania stypendiów w roku szkolnym 2008 / 2009, w ramach Wielkopolskiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych, wraz z pozostałymi pięcioma załącznikami do Regulaminu.
Zgodnie z Regulaminem, szkoła jest zobowiązana do przekazania wniosków uczniów do właściwego organu prowadzącego. I tak, wskazuje się, by szkoły gimnazjalne składały wnioski potencjalnych stypendystów do właściwych Urzędów Gmin, natomiast szkoły ponadgimnazjalne do Starostw Powiatowych. Za ocenę formalną wniosków, która obejmuje m.in. kwestie związane z kompletnością złożonych dokumentów, prawidłowością określenia wysokości miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie, średniej ocen ucznia oraz danych zawartych w Indywidualnym planie rozwoju edukacyjnego ucznia itd. odpowiada organ prowadzący szkołę, odpowiednio gmina lub powiat.
Ponadto, w celu usprawnienia procesu naboru, Urzędy Gmin dostarczają otrzymane ze szkół dokumenty uczniów do Starostw Powiatowych do dnia 19 grudnia 2008 r., przy czym za wiążący uznaje się termin złożenia dokumentacji w siedzibie Starostwa Powiatowego.
Dalej, Starostwa Powiatowe jednorazowo składają dokumenty otrzymane z Urzędów Gmin oraz wnioski uczniów złożone przez szkoły ponadgimnazjalne, w sekretariacie Wydziału Funduszy Unii Europejskiej, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu.
I tak, zgodnie z Regulaminem do ubiegania się o stypendium w ramach Wielkopolskiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych uprawnieni są uczniowie, którzy spełniają łącznie następujące kryteria:
a/rozpoczynają naukę lub uczą się w szkołach gimnazjalnych lub ponadgimnazjalnych (publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkoły publicznej);
b/posiadają stałe zameldowanie na terenie województwa wielkopolskiego;
c/ich średnia ocen ze wszystkich przedmiotów na koniec ostatniego roku szkolnego wynosi minimum 4,75;
d/na koniec ostatniego roku szkolnego posiadali przynajmniej 3 oceny celujące
z 6 przedmiotów kierunkowych (matematyka, fizyka, biologia, chemia, geografia, informatyka);
e/miesięczny dochód na osobę w ich rodzinie wyliczony na podstawie Ustawy
z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Z 2003 r.,
nr 228, poz. 2255 ze zmianami) w roku kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku nie przekracza dwukrotności kwoty uprawniającej do uzyskania świadczeń rodzinnych;
f/wraz z wnioskiem o przyznanie stypendium przedstawią indywidualny plan rozwoju edukacyjnego ucznia.
Nazwa pliku | Pobierz |
---|---|
Zal nr 1 Wniosek o przyznanie stypendium.doc | pobierz |
Zal nr 2 Oswiadczenie o dochodach w rodzinie.doc | pobierz |
Zal nr 3 Indywidualny plan rozwoju edu ucznia.doc | pobierz |