Rok 2019 w obszarze inwestycji
- kategoria:
- Aktualności
Rok 2019 powoli przechodzi do historii. Dla samorządów powiatowych był to rok jubileuszu 20-lecia funkcjonowania powiatów na mapie administracyjnej Polski, dla Powiatu Kępińskiego był to również czas realizacji szeregu zadań inwestycyjnych.
Do największych zrealizowanych inwestycji należy przebudowa drogi powiatowej nr 5677 P na odcinku Myjomice - Ostrówiec – Kierzno o długości blisko 3,5 kilometra o wartości 6 686 693,17 złotych. W ramach w/w kwoty 2 921 951,00 złotych stanowi dofinansowanie pozyskane przez Powiat Kępiński w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.
W 2019 roku powiat we współpracy z samorządami gminnymi przystąpił także do opracowania dokumentacji techniczno-kosztorysowych dla szeregu inwestycji drogowych do największych należą modernizacja drogi powiatowej nr 5680P poprzez wykonanie ciągu pieszo - rowerowego na odcinku Łęka Mroczeńska – Żurawiniec, modernizacja drogi powiatowej nr 5681P na odcinku od skrzyżowania z drogą krajową nr 39 – Grębanin – Kolonia II do granicy z gminą Bralin i dalej w kierunku Nosal i Mnichowic w gminie Bralin. Na obszarze gminy Perzów opracowywana jest dokumentacja modernizacji drogi powiatowej nr 5716P na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką W482 do końca miejscowości Perzów wraz z odcinkiem kanalizacji deszczowej na drodze powiatowej nr 5681P w kierunku miejscowości Turkowy. Trwają również prace związane z opracowaniem dokumentacji dla modernizacji drogi powiatowej nr 5600P przebiegającej przez Osiny.
Obok prac projektowych Powiat Kępiński starał się maksymalnie wykorzystać szanse dofinansowania inwestycji drogowych ze środków zewnętrznych. Niewątpliwym sukcesem było przyznanie powiatowi 80% dofinansowania ze środków Funduszu Dróg Samorządowych na przebudowę drogi powiatowej nr 5692P Mroczeń – Laski Borek i 5688P Laski Borek – Wielki Buczek na odcinku od km 5+113,15 km 7+489,68 w miejscowościach Laski i Trzcinica w gminie Trzcinica. Ostatecznie w ramach przetargu nieograniczonego 4 grudnia podpisano umowę z Przedsiębiorstwem Handlowo-Usługowym „ LARIX” Sp. z. o. o z siedzibą w Lublińcu, która zrealizuje inwestycję do 30 września 2020 roku. Koszt zadania zgodnie z ofertą wykonawcy wyniesie 11 469 332,22 złotych, 80% tej kwoty tj. 9 175 465,00 złotych stanowić będzie pozyskane dofinansowanie. Pozostałą część wydatków pokryją w ramach współpracy Powiat Kępiński oraz Gmina Trzcinica.
Obecnie powiat oczekuje na ostateczna decyzję w sprawie przebudowy drogi powiatowej – ulicy Dworcowej. Zgodnie z pismem przekazanym przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki wniosek znalazł się na liście rekomendowanych do dofinansowania. Ostatnim krokiem w procedurze jest zatwierdzenie listy przez premiera.
Drugim po infrastrukturze drogowej, kolejnym obszarem dużej aktywności powiatu jest rozwój Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Tylko w 2019 roku powiat przeznaczył w ramach własnego budżetu środki w wysokości 750 000,00 złotych na rozwój i doposażenie tej placówki. Szpital podobnie jak większość tego typu jednostek jest w trudnej sytuacji finansowej co wynika z uwarunkowań systemu opieki zdrowotnej. Wprowadzenie programu naprawczego pozwoliło ograniczyć zadłużenie szpitala. Jednocześnie w szpitalu uruchomiona została nowoczesna steryzilzatornia. Do dyspozycji jest również nowy 16-rzędowy tomograf komputerowy.
Koniec roku to także zakup karetki specjalistycznej, w 80% dofinansowany ze środków rezerwy celowej budżetu państwa. Koszt zakupu to 538 909,04 złotych.
Powiat Kępiński to również rozwój oświaty i infrastruktury sportowej. Niewątpliwym sukcesem kończącego się roku jest pozyskanie dotacji na budowę hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym Nr I w Kępnie. Jest to ostatnia ze szkół, która nie posiada tego typu obiektu sportowego. 27 grudnia podpisana została umowa z wykonawcą zadania Przedsiębiorstwem Produkcyjno-Usługowo-Handlowym PREBET Sp. z o.o. z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim wyłonionym w drodze przetargu nieograniczonego. Inwestycja zakłada budowę hali sportowej z łącznikiem do istniejącego budynku liceum wraz z zapleczem zawierającym pomieszczenia towarzyszące tj. węzły szatniowo-sanitarne, pomieszczenia magazynowe, pomieszczenie nauczycieli W-F, sale fitness, siłownię oraz pomieszczenie techniczne - kotłownię. Inwestycja obejmuje również zakup wyposażenia i sprzętu sportowego.
Obiekt będzie dawał możliwość organizowania rozgrywek sportowych rangi mistrzowskiej lub ogólnopolskiej w zakresie siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej. Wartość podpisanej umowy obejmuje kwotę 7 562 463,17 złotych. Warto dodać, że zadanie to jest współfinansowane ze środków programu „Sportowa Polska 2019” kwotą 2 484 100,00 złotych. Pozostałą część wydatków pokryje powiat w ramach swojego budżetu. Oddanie obiektu do użytku planowane jest na wrzesień 2021 roku.
W mijającym roku udało się również pozyskać dofinansowanie do budowy dwóch otwartych stref aktywności. Pierwszą z nich zlokalizowano przy Domu Pomocy Społecznej w Rzetni, drugą przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Kępnie. Wartość obu obiektów to 75 915,60 złotych w tym dofinansowanie ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej stanowi 32 400,00 złotych.
Powiat aktywnie włączył się w doposażenie Komendy Powiatowej Policji w Kępnie oraz Komedy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w nowe pojazdy. W ramach Funduszu Wsparcia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu Powiat Kępiński przekazał kwotę 60 000 złotych na zakup auta przystosowanego do ciągnięcia przyczepy z łodzią, sprzętem gaśniczym czy sprzętem do dekontaminacji. Auto wykorzystywane jest także do celów administracyjnych i szkoleniowych powiatowej komendy straży pożarnej. W ramach dofinansowania dla Komendy Powiatowej Policji przekazanych zostało 65 000,00 złotych z przeznaczeniem na zakup samochodu osobowego nieoznakowanego segmentu C o podwyższonych parametrach.
Analizując rok 2019 w zakresie inwestycji warto również wspomnieć o stacji meteorologicznej, która została uruchomiona na obszarze gminy Perzów oraz o dostosowaniu budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ulicy Sienkiewicza do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez montaż windy.
Pomniejszych zadań inwestycyjnych realizowanych na obszarze każdej z siedmiu gmin współtworzących powiat kępiński jest zdecydowanie więcej, Są to przede wszystkim prace w obrębie dróg powiatowych obejmujące najczęściej budowę odcinków chodników, modernizację nawierzchni poprzez wykonywanie nakładek asfaltowych.
Warto w tym miejscu podziękować za współpracę poszczególnym samorządom gminnym, które aktywnie uczestniczą w pracach projektowych, jak również partycypują w kosztach szeregu inwestycji jak ma to mniejsze choćby w przypadku modernizacji dróg, opracowywania dokumentacji technicznych czy przy zakupie karetki.