22 Lipiec 2020
Nieodpłatna pomoc prawna również dla właścicieli jednoosobowych firm

W związku z nowelizacją ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej osoby fizyczne, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku będą mogły skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Dotychczas z możliwości korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej wyłączone były sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia takiej działalności. Rozszerzenie tej pomocy na osoby samozatrudnione jest związane z pandemią COVID-19 i jej skutkami dla najmniejszych firm.

Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo składa pisemne oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.

W czasie epidemii koronawirusa pomoc prawna i poradnictwo obywatelskie udzielane są w formie konsultacji telefonicznych, na które można się zapisać pod numerem tel. 62 78 28 968. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Starostwa Powiatowego w Kępnie pod adresem: https://www.powiatkepno.pl/wydarzenia/index/Komunikat-Starosty-Kepinskiego-dotyczacy-funkcjonowania-punktow-nieodplatnej-pomocy-prawnej-na-terenie-powiatu-kepinskiego/idn:17257