Komisja Bezpieczeństwa
- kategoria:
- Aktualności
W naradzie udział wzięli: członkowie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, wójtowie lub przedstawiciele gmin , Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej , Powiatowy Urząd Pracy i Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz przedstawiciele 14 firm meblowych z terenu powiatu kępińskiego. Starosta Kępiński powitał zebranych i przedstawił cel narady jakim jest wypracowanie wniosków z przeprowadzonych akcji pożarniczych na podstawie kolejnego dużego pożaru jakim był pożar zakładu meblarskiego w Łęce Opatowskiej. Podkreślił jednocześnie zasługi firm dla rozwoju ekonomicznego powiatu i ich osiągnięcia prestiżowe jakim jest zdobycie wyróżnień w programie HIT Wielkopolski czy Europejski . Niestety zakłady meblowe są bezpośrednio zagrożone pożarami i skutki tych zagrożeń oddziaływają na życie dużych grup mieszkańców, gdyż zakładami racy są firmy zatrudniające często po kilkaset pracowników.
Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie przedstawił przebieg akcji ratowniczej w pożarze w Łęce Opatowskiej w dniu 30.12.2008 r. Wskazał przy tym na uchybienia budowlane podobne jak w pożarze w Perzowie w roku 2007 czyli : zwartość zabudowy, brak odstępów między halami, brak możliwości dojazdu jednostek ratowniczych do obiektów oraz nadmierne nagromadzenie surowców produkcyjnych i wyrobów gotowych. W trakcie krótkiej dyskusji Pan Bernard Kaczorowski zwrócił uwagę na stosowanie środków gaśniczych przez jednostki OSP - czyli konieczność używania w takich pożarach piany gaśniczej a nie wody. Komendant PSP Wojciech Grabarek stwierdził ,że każdy pojazd pożarniczy posiada środki pianotwórcze ale w ferworze akcji niektóre jednostki OSP stosowały bezpośrednio wodę. Podkreślił jednak, że właściwa zabudowa obiektów produkcyjnych była podstawowym utrudnieniem akcji ratowniczej oraz ogromne zadymienie w takim pożarze. Na zabudowy zakładów pracy nie zgodnej z wymogami postawionymi przez Urzędy Gmin zwrócił uwagę Wójt Gminy Łęka Opatowska. Zwrócił się z apelem do firm o ich przestrzeganie i każdorazowe uzgadnianie rozbudowy z odpowiednimi organami.
Sprawy pomocy jakiej może udzielić Powiatowy Urząd Pracy , w świetle zagrożeń w/w , przedstawiła Dyrektor Jolanta Kubiak. PUP nie może uczestniczyć w bezpośredniej pomocy zagrożonym pracownikom zlikwidowanych zakładów pracy ale oferuje szereg form wsparcia firm i pracowników w zdobyciu czy utworzeniu miejsc pracy. Pani J. Kubiak poinformowała zebranych o nowelizacji prawa pracy i formach wspierania zakładów pracy , jak:
- ulgi podatkowe przy zatrudnianiu osób po urlopach macierzyńskich, kobiet bezrobotnych w wieku po 55 roku życia a mężczyzn po 60-ym,
- ułatwienia przy zatrudnianiu cudzoziemców,
- duże korzyści dla zakładów pracy przy wspieraniu nauki zawodu dla dorosłych,
- fundowanie stypendiów i opłat egzaminacyjnych,
- i inne dotychczas stosowane formy wspierania zatrudnienia.
Na problemy wsparcia zatrudnienia osób z innych powiatów , z jakim zwrócił się Pan Zbigniew Kaczorowski - Pani Dyrektor wyjaśniła to okresowymi trudnościami tamtych Urzędów Pracy z pozyskaniem środków finansowych, które nie uzyskuje się w jednorazowej puli na cały rok ale pozyskuje systematycznie w miarę dodatkowych starań o realizację programów pomocowych.
Pan E. Stankowiak wywołał żywą dyskusję zapytaniem związanym z koniecznością funkcjonowania inspektorów bezpieczeństwa pożarowego w zakładach pracy.
Komendant PSP W. Grabarek wyjaśnił, że sprawa ta funkcjonuje w kodeksie pracy od 1991 r. a teraz stało się to koniecznością i niestety zakłady pracy nie przywiązywały do tego stanowiska znaczenia. Jak pokazują zdarzenia jest to jednak wymóg konieczny. Szkoły pożarnicze nie nadążą ze szkoleniem. Być może takie uprawnienia szkoleniowe uzyskają Komendy Powiatowe PSP lub inne instytucje i to pomoże rozwiązać problemy w niestety długim okresie czasu.
Na wzmożenie sankcji za przekroczenia budowlane zwróciła uwagę Prokurator I. Smardz.
Podsumowanie narady dokonał Starosta wskazując na następujące wnioski:
1.Zmobilizować Powiatowy Nadzór Budowlany do wzmożenia kontroli samowoli budowlanych i właściwej realizacji pozwoleń budowlanych.
2.Przekazywanie wniosków z kontroli prowadzonych przez Straż Pożarną do Nadzoru Budowlanego.
3.Wzmożenie kontroli warunków pracowniczych przez Inspekcję Pracy.
4.Dalsze spotkania i narady z kierownictwem zakładów pracy celem podniesienia świadomości właścicieli firm o odpowiedzialności za własne mienie i dorobek jak i życie zatrudnionych pracowników.