16 Styczeń 2009

W dniach 12-13 stycznia 2009 roku w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym Wielspin w Wągrowcu, odbyło się posiedzenie Konwentu Starostów Województwa Wielkopolskiego. Nasz powiat reprezentowali Starosta Kępiński Jerzy Trzmiel oraz Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kępnie Bożena Dziergwa. Podczas spotkania zostały poruszone następujące zagadnienia:

1) Zasady ubiegania się o środki finansowe z 10% rezerwy Ministra Infrastruktury na rok 2009.
2) Ustawowe obowiązki Zarządców Dróg oraz bieżące regulacje prawne związane z utrzymaniem dróg powiatowych.
3) Sprawy inwestycji i remontów na drogach wojewódzkich w 2009 roku.
4) Dyspozycja środkami dot. bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz funkcjonowania WORD.
5) Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w wieku niemobilnym 45/50+
6) Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych na rok 2009 w Wielkopolsce.
7) Finansowanie i funkcjonowanie pomocy społecznej w 2009 r.
8) Gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa.

W Konwencie udział wzięli starostowie powiatów województwa, p.Beata Leszczyńska, z-ca Dyrektora Departamentu Dróg i Autostrad w Ministerstwie Infrastruktury, Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Piotr Florek, Wojewoda Wielkopolski i Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki, dyrektorzy Powiatowych Zarządów Dróg. Konwent zdominowały sprawy dróg publicznych, w tym m.in. zasady ubiegania się o środki finansowe z 10% rezerwy Ministra Infrastruktury na rok 2009, ustawowe obowiązki Zarządców Dróg oraz bieżące regulacje prawne związane z utrzymaniem dróg powiatowych, sprawy inwestycji i remontów na drogach wojewódzkich w 2009 roku, dyspozycja środkami dot. bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Podczas Konwentu odbyły się dwie konferencje prasowe z wiceministrem gospodarki i wojewodą wielkopolskim. Podczas konferencji wiceminister Adam Szejnfeld przedstawił cele i przepisy nowej ustawy o Partnerstwie Publiczno Prawnym. Podkreślił, że powstała ona w oparciu o anglosaski model prawa. – Ustawa tworzy przejrzyste i efektywne zasady współpracy biznesu i administracji. Określa jedynie ramy działania, w obrębie których mogą one realizować wspólne projekty – podkreślił. – Obowiązki stron będzie natomiast regulować umowa, a w szerszym zakresie kodeks prawa cywilnego – zaznaczył Adam Szejnfeld. Wiceminister podkreślił, że problemy, z jakimi borykają się kraje europejskie mogą przełożyć się na pogorszenie sytuacji w polskiej gospodarce. Ten stan mogą odczuć także gminy, powiaty i samorządowe województwa – Musimy przygotować się na ewentualne zakłócenia i zrobić wszystko, by je zminimalizować – podkreślił. Zdaniem wiceszefa resortu gospodarki jednym ze sposobów może być nowa ustawa o PPP. - Łącząc zasoby, w tym pieniądze, publiczne i prywatne pozwoli pozyskać dodatkowe środki, na realizację trudnych ale potrzebnych zadań Wiceminister zwrócił także uwagę, że nowe przepisy są fundamentem dla realizacji wspólnych inwestycji biznesu i administracji. – Dzięki konsultacjom z zainteresowanymi stronami, zlikwidowaliśmy liczne bariery, które do tej pory uniemożliwiały działania w tej formule – powiedział. Wyraził również nadzieję, że proponowane w ustawie rozwiązania zachęcą inwestorów do współpracy z samorządami.

W toku posiedzenia wybrano przedstawiciela Konwentu Starostów Województwa Wielkopolskiego do Rady Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ oraz przedstawiciela Konwentu do konsultacyjno-doradczej Grupy Roboczej, w związku z projektem „Budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej”, przyjętego uchwałą Nr 1674/2008 Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 24 lipca 2008 roku w sprawie przyjęcia drugiej części Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych WRPO.