02 Luty 2009

1 lutego 2009 roku w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagród  Gospodarczo – Samorządowy HIT Regionów 2008. Celem konkursu jest promocja najlepszych produktów, usług i dokonań firm, samorządów lokalnych oraz przedsięwzięć ekologicznych i organizacyjnych. Konkurs służy również promocji walorów  gospodarczych i ekologicznych regionu, jego powiatów i gmin. Kapituła,  może  przyznać w każdej z kategorii nagrody regulaminowe: certyfikaty jakości, nominacje do tytułu HIT, tytuły HIT oraz nagrody specjalne.
Zgłoszenia sygnowane przez zdobywców co najmniej dwóch tytułów HIT w poprzednich edycjach konkursu mogą uzyskać tytuł Kryształowy HIT.
Zgłoszenia sygnowane przez zdobywców tytułu Kryształowy HIT w poprzednich edycjach konkursu mogą uzyskać tytuł Rubinowy HIT
W czasie uroczystości wyróżniono firmy i samorządy z terenu wielkopolski i ziemi lubuskiej. Nominacje i nagrody były następstwem styczniowych posiedzeń kapituły konkursowej, która  oceniała zgłoszenia zakwalifikowane do finału w poszczególnych okręgach (pilskim, poznańskim, leszczyńskim, konińskim                 i kaliskim). Podczas  tych posiedzeń  członkowie komisji przedstawiali rezultaty swoich wizytacji, których celem była weryfikacja poszczególnych zgłoszeń. Pierwsze wizytacje zaczęły się już we wrześniu 2008r.  W finałowej stawce znalazły się firmy i samorządy wielkopolski, które spełniają założenia nagrody HIT. W roku bieżącym pula nagród zostało rozbudowana. Oprócz nominacji i tytułów HIT wielokrotni laureaci wcześniejszych konkursów mogą uzyskać nagrodę szczególną : Tytuł Kryształowy HIT i Rubinowy HIT.
W tym roku szczególnie zaznaczyły swoją działalność samorządy terytorialne. Zdołały one wyłonić własne władze na tyle efektywnie, że zasługują na HIT –a. Pod lupę kapituły konkursu trafiają jednak tylko najcenniejsze osiągnięcia , wyrastające bardzo wysoko ponad ogólnopolską średnią. Oceny konkursowych zgłoszeń dokonują wieloosobowe gremia złożone ze starostów lub ich przedstawicieli, reprezentantów izb gospodarczych, rzemieślniczych, rolniczych, agencji rozwoju regionalnego, ośrodków doradztwa rolniczego, organizatorów.
 Z regionu kaliskiego Kapituła przyznała 15 wyróżnień. Z tego jedną nominację,  trzy HIT-y Kryształowe oraz jeden HIT Rubinowy.
 Wśród wyróżnionych z Powiatu Kępińskiego HIT Kryształowy w dziedzinie Rolnictwo i Przetwórstwo Żywności uhonorowano Zakład Mięsny Piotr Rachel Sp. zo.o z Lipia w gminie Łęka Opatowska. Nagroda została przyznana za wyroby wędliniarskie: schab pieczony, kiełbasę polską, pasztet z borowików, kiełbasę Piotra.
W dziedzinie EKOLOGIA nagrodę HIT otrzymał Leśny Zakład Doświadczalny w Siemianicach. Za opracowanie i wdrożenie nowej technologii produkcji szkółkarskiej w systemie kontenerowym.
 W dziedzinie PRODUKCJA HIT – ami wyróżnienie otrzymały:
1. Fabryka Mebli „PIASKI” Henryk Kaczorowski z gminy Łęka Opatowska, za nowoczesną meblościankę „MAX – SYSTEM ZESTAW 3”.
2. Fabryka MEBLI Kępno Jarocin Sp. zo.o, za produkcję zestawu sypialniano stołowego PIAGO.
 W dziedzinie handlu i usług kolejnym już HIT-em została wyróżniona firma POLSERWIS Wojciech Liebner z Kępna, za wysoką jakośc usług sanitarno – instalacyjnych.
 Wręczenia wyróżnień i nominacji w postaci nagród HIT dokonał Starosta Kępiński Jerzy Trzmiel Przewodniczący Forum Społeczno Gospodarczego wspólnie z Dyrektorem Biura Konkursu Gospodarczo Samorządowy HIT Regionów Tadeuszem Jasiuwianem.  Uroczystości towarzyszył koncert Hanny Banaszak.