• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
30 Styczeń 2009
kategoria:
Aktualności

30.01.2009r. w Starostwie Powiatowym w Kępnie odbyła się doroczna narada Starosty Kępińskiego Jerzego Trzmiela z  pracownikami urzędów gmin, komendantami służb, kierownictwem inspekcji i zakładów pracy.

Na wstępie Starosta , po powitaniu zebranych, przypomniał o ostatnich zdarzeniach na terenie Powiatu i inicjatywie Starostwa oraz Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie w zakresie  poprawy stanu bezpieczeństwa .

Tematem narady było:
1.  Podsumowanie realizacji w 2008 r. w zakresie przygotowań Powiatu do  reagowania kryzysowego i spraw obronnych.
 Rok 2008 był poza 2 wyjątkami ( zagrożenie ujęć wody w Świbie i Mechnicach oraz  dużego pożaru w Łęce Opatowskiej ) rokiem  drobnych zdarzeń, które  opanowały siły ratownicze i porządkowe naszego Powiatu. Natomiast dla pracowników urzędów był rokiem przepracowania i  opracowania szeregu dokumentacji obronnej i zarządzania kryzysowego oraz  szkoleń,  ćwiczeń i treningów.
Stosowne informacje o zagrożeniach i zdarzeniach 2008 r. przedstawili ; Komendant PSP w Kępnie oraz przedstawiciele Policji, Weterynarii i Sanepidu.

2. Drugim tematem to; wytyczne na 2009 r., w których najważniejsze zadania do utworzenie dobrej bazy danych o ludziach i sprzęcie mogącym być wykorzystanym do reagowania kryzysowego. Każdy budżet jednostki samorządowej jest obecnie zobowiązany do utworzenie rezerwy budżetowej w wysokości do 1%  -  przy określonych ograniczeniach , która może być wykorzystana do finansowania akcji ratowniczych, a więc np.:  za użyczenie sprzętu ratowniczego prywatnych właścicieli do akcji ratowniczej lub zakupu materiałów ratowniczych czy  zakwaterowania poszkodowanej ludności.
 
3. Ważną sprawą  w 2009 r.  jest reforma sił obrony cywilnej przez dostosowanie ich do możliwości gmin i zakładów pracy w zakresie ; utrzymania, szkolenia i kierowania do akcji ratowniczej. Nie zwalnia to zakładów pracy od posiadania takich formacji na potrzeby zakładu oraz stosownej dokumentacji w postaci planu obrony cywilnej. Szczególnie ważnym wydaje się posiadanie własnych  jednostek pożarniczych, w formie OSP.

4. Wobec krótkiej dyskusji o zagrożeniach i zdarzeniach jakie zaistniały na terenie Powiatu istotne jest uruchomienie specjalnego programu szkoleniowego w zakresie ochrony przeciwpożarowej w zakładach pracy, szczególnie w zakładach meblarskich. Jak zauważył Pan Pichet z Rejonu Gazowniczego , nie wszyscy mieszkańcy znają reguły systemu  alarmowania, w którym funkcjonuje od kilku już lat Powiatowe Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod numerem 112, 998 i w razie trudności dodzwonienia się na branżowe telefony alarmowe powinni kierować się właśnie pod te numery.

 

 

 

do góry