16 Maj 2020

Szanowni Mieszkańcy Powiatu Kępińskiego,

W związku z zaistniałą sytuacją związaną z wystąpieniem przypadków zarażenia Covid -19 w jednej z firm znajdującej się  na terenie Powiatu Kępińskiego, informuję że podjęto odpowiednie działania.

1. 15 maja mobilny Zespół Wymazowy SP ZOZ w Kępnie wykonał pobrania wymazów od 98 osób (zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wojewodę Wielkopolskiego pobrane próbki poddawane są niezwłocznie analizie, tak by jak najszybciej znane były wyniki testu na obecność wirusa),
  2. W kolejnych dniach przeprowadzone będą dalsze badania,
  3. Pełną współpracę ze służbami sanitarnymi podjęli również właściciele zakładu, którzy zadeklarowali przeprowadzenie dezynfekcji wszystkich pomieszczeń firmy,
  4. Wszystkie osoby mogące mieć kontakt z wirusem są pod nadzorem służb epidemiologicznych,
  5. Zarząd Powiatu Kępińskiego jest w stałym kontakcie zarówno z Wojewodą Wielkopolskim, jak również Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Kępnie i innymi służbami odpowiadającymi za bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu.

W tym miejscu apeluję o spokój i nieuleganie niepotrzebnym emocjom. Proszę o  pełną współpracę ze służbami i przede wszystkim zastosowanie się do ich wytycznych.

Nie oceniajmy niepotrzebnie i sami starajmy się odpowiednio zadbać o własne bezpieczeństwo. Minimalizujmy ryzyko kontaktu i powstrzymajmy się od niepotrzebnych negatywnych  krzywdzących ocen.

Zapewniam Państwa ze podjęte działania są adekwatne do zaistniałego zagrożenia i w pełni monitorowane przez służby sanitarne. Osoby zakażone i ich otoczenie poddawani są kwarantannie i odpowiedniemu nadzorowi.

Zespół pobierający próbki utworzony przez SPZOZ w Kępnie od początku epidemii pracuje każdego dnia. W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować za współpracę całemu zespołowi wymazowemu, pracownikom kępińskiego szpitala, Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Kępnie.

Mam nadzieję, że współpraca wszystkich wyżej wymienionych osób i instytucji  przyczyni się do ograniczenia rozprzestrzenianiu się wirusa w naszym regionie.

Starosta Kępiński

/-/ Robert Kieruzal