23 Grudzień 2020
Na zdjęciu: Marek Potarzycki - Członek Zarządu, Renata Ciemny - Członek Zarządu, Robert Kieruzal - Starosta Kępiński, Beata Andrzejewska - Dyrektor SPZOZ w Kępnie, Alicja Śniegocka - Wicestarosta Kepiński, lek. Joanna Budzik-Janek - ordynator odziału neonatologicznego, lek. Bożena Skibińska - oddział położniczo-ginekologiczny, lek. Artur Kubot - zastępca ordynatora odziału anestezjologii i intensywnej terapii, Marika Możdżanowska - pracownik SPZOZ w Kępnie
W poniedziałek 21 grudnia w kępińskim szpitalu odbyła się konferencja w trakcie, której  podsumowano efekty współpracy Powiatu Kępińskiego z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Kępnie w ostatnich miesiącach.

Współpraca oznacza blisko 14 milionów złotych zainwestowanych tylko w tym roku w rozwój i bieżące funkcjonowanie tej jednostki. Na wymienioną wyżej kwotę składają się przede wszystkim trzy duże dotacje celowe, gdzie na rzecz szpitala pozyskano ze środków zewnętrznych ponad 10 milionów złotych oraz kolejne 4 miliony złotych przekazane do SPZOZ z budżetu Powiatu Kępińskiego – wylicza starosta Kępiński Robert Kieruzal.

Pozyskane w 2020 roku środki zewnętrzne to możliwość zrealizowania trzech dużych i ważnych z punktu widzenia kępińskiego szpitala zadań inwestycyjnych.

Pierwsze z  nich obejmuje  zakupu dwóch cyfrowych aparatów RTG oraz cyfrowego mammografu dla potrzeb pracowni rentgenowskiej, tu pozyskane dofinasowanie w kwocie 2 916 520 złotych co stanowi 80% kosztów zadania. Środki pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa.

Druga z pozyskanych dotacji umożliwiła zakup nowego ambulansu sanitarnego z przeznaczeniem do wykorzystania przez specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego. Przyznana dotacja ze środków rezerwy budżetowej to 400 000 złotych co niemal w całości pokryło koszty zakupu nowej karetki.

Największa z pozyskanych dotacji to środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 7 milionów, które w części pozwolą na sfinansowanie rozbudowy Oddziału Leczniczo – Rehabilitacyjnego w Grębaninie. Realizacja tego przedsięwzięcia planowana jest na dwa najbliższe lata.

Ważną część wsparcia Powiatu Kępińskiego na rzecz SPZOZ w Kępnie stanowią środki własne powiatu przekazane na rzecz rozwoju szpitala.

W styczniu podpisano umowę pożyczki na kwotę 1 000 000 złotych, którą w listopadzie decyzją Zarządu Powiatu Kępińskiego w całości umorzono.

W lutym podpisana została umowa na podstawie, której Powiat Kępiński przekazał na rzecz rozwoju szpitala i prowadzone w jego obrębie prace inwestycyjne kwotę 750 000 złotych, w grudniu umowę aneksowano zwiększając wartość wsparcia o kwotę 220 171,00 złotych z przeznaczeniem na zakup karetki transportowej.

W październiku Rada Powiatu Kępińskiego podjęła uchwałę o pokryciu części straty bilansowej  wykazanej w sprawozdaniu finansowym za 2019 rok w kwocie 1 628 087,36 złotych

W grudniu podpisana zostanie umowa na wsparcie przez Powiat Kępiński akcji „Hotel dla medyka” w kwocie 20 000,00 złotych

W związku z pandemią COVID-19 przekazano sprzęt ochronny na łączną kwotę 55 833,50 złotych.

W grudniu złożony został wniosek o dofinasowanie do drugiego naboru w ramach  Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Przedmiotem inwestycji jest przebudowa oddziału anestezjologii i intensywnej terapii zakładająca powiększenie istniejącego oddziału do 6 łóżek poprzez dobudowę fragmentu nowej kubatury, przebudowę oddziału położniczo-ginekologicznego i noworodkowego oraz przebudowę traktu porodowego. Wartość zadania to blisko 10 milionów złotych, wnioskowane dofinansowanie to 80% tej kwoty.

O potrzebie realizacji tego zadania w trakcie poniedziałkowej konferencji przekonywali lekarze pracujący na oddziałach planowanych do przebudowy:

W imieniu całego personelu Oddziału Położniczo-Ginekologicznego chciałabym powiedzieć, że jesteśmy bardzo zadowoleni z planowanej przebudowy naszego oddziału. Myślę, że usprawni to Masza pracę i zdecydowanie poprawi jakość opieki nad matką i dzieckiem. Szczególnie ważne jest zaplanowanie nowej sali cięć cesarskich obok Sali porodowej, co pozwoli na bardzo szybką reakcję i gwarancje bezpieczeństwa podczas porodu. Poza tym w dzisiejszych czasach funkcjonalne i ładne dla oka otoczenie sprawi, że pobyt pacjentek w oddziale będzie dla nich bardziej komfortowy. Ufam, że będzie to dodatkową zachętą do wyboru naszego oddziału  -  lekarz Bożena Skibińska – Oddział Położniczo-Ginekologiczny

Rozbudowa oddziału położniczo-noworodkowego jest ważną i potrzebną inwestycją, która nie tylko wpłynie na poprawę jakości oraz sprawne funkcjonowanie samego oddziału noworodkowego, ale przede wszystkim przełoży się na wyższy poziom bezpieczeństwa leczenia i opieki nad naszymi najmłodszymi pacjentami – lekarz Joanna Budzik – Janek Ordynator Oddziału Neonatologicznego.

W chwili obecnej posiadamy cztery stanowiska intensywnej terapii, które nie wyczerpują potrzeb zdrowotnych naszego powiatu. Zdarza się, ze pacjent w ciężkim stanie musi być przetransportowany do ośrodków oddalonych o 50-100 km z powodu braku miejsc na naszym oddziale. Po rozbudowie ilość stanowisk intensywnej terapii zwiększy się do sześciu co na pewno poprawi obecną sytuację oraz pozwoli na odbywanie stażów specjalizacyjnych w naszym szpital. Należy pamiętać, ze w dobie pandemii każde miejsce respiratorowe w które wyposażone jest stanowisko do terapii najciężej chorych jest na wagę złota – lekarz Artur Kubot – zastępca Ordynatora Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Jak podsumowuje Robert Kieruzal – Starosta Kępiński - Nabór wniosków, w którym aplikujemy o środki na kolejną inwestycję w SPZOZ w Kępnie kończy się 28 grudnia. Zapewne z początkiem roku znane będą wyniki naboru. Trzymamy kciuki za powodzenie tego wniosku, bo jak widzicie Państwo jest szereg argumentów przemawiających za koniecznością jego realizacji.