• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
sekretariat@powiatkepno.pl
Strona główna Wydarzenia
01 Sierpień 2024
kategoria:
Aktualności
Starosta Alicja Śniegocka, wicestarosta Renata Ciemny oraz przedstawiciele lokalnych mediów.
Starosta Alicja Śniegocka, wicestarosta Renata Ciemny oraz przedstawiciele lokalnych mediów.
 
 
 
 
 
 
100 dni pracy Zarządu Powiatu Kępińskiego

W środę, 31 lipca w Starostwie Powiatowym w Kępnie odbyło się spotkanie starosty Alicji Śniegockiej
z przedstawicielami lokalnych mediów. W spotkaniu udział wzięła również wicestarosta Renata Ciemny.

Tematem spotkania było przekazanie informacji dotyczących bieżącego funkcjonowania Starostwa Powiatowego w Kępnie oraz podległych mu jednostek organizacyjnych, obecnie realizowanych inwestycji
oraz planów na kolejne przedsięwzięcia. Spotkanie to również podsumowanie i wnioski płynące z pierwszych tygodni sprawowania urzędu przez obecny Zarząd Powiatu Kępińskiego.

Okres wakacyjny w przypadku Powiatu Kępińskiego nie wiąże się z mniejszą aktywnością.
To przede wszystkim czas inwestycji realizowanych w poszczególnych szkołach. Tu w ramach dotacji
ze środków Rządowego Programu Polski Ład w kwocie 4 250 000 złotych i udziale własnym w kwocie 3 421 246,00 złotych realizowanych jest szereg zadań.
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Kępnie wyremontowano salę gimnastyczną, obecnie trwają prace związane z przebudową boiska sportowego za salą gimnastyczną przy ulicy Dąbrowskiego.
W przypadku Zespołu Szkół Specjalnych prace obejmują wymianę stolarki okiennej oraz wymianę wentylacji wraz z centralą na krytej pływalni, powstała również droga dojazdowa do placówki i krytej pływalni. Przed wejściem do budynku wykonane zostało zadaszenie. Na dachu budynku zamontowano farmę fotowoltaiczną.
W budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 przy ulicy Przemysłowej zakres prac obejmuje wykonanie remontu pomieszczeń piwnicznych oraz holu wejściowego i korytarza parteru, okablowanie parteru, biblioteka, malowanie łazienek, remont Centrum Kształcenia Ustawicznego. Ważnym elementem jest również budowa windy wraz z remontem klatki schodowej. Przy szkole powstaje także boisko wielofunkcyjne.
Na dachu hali sportowej Liceum Ogólnokształcące Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego powstała farma fotowoltaiczna. W ostatnich dniach ogłoszone zostało kolejne postępowanie przetargowe dotyczące modernizacji zabytkowego budynku liceum. Zakres prac obejmować będzie budowę windy zewnętrznej
dla osób niepełnosprawnych komunikującej wszystkie kondygnacje budynku, renowację pod nadzorem konserwatora zabytków zewnętrznej stolarki drzwiowej, remont dachu na części mieszkalnej budynku szkoły, remont opłotowania wokół budynku szkoły oraz dostosowanie budynku do wymogów bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Realizacja tego przedsięwzięcia możliwa jest dzięki pozyskanej przez Powiat Kępiński dotacji w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

W zakresie ochrony zdrowia od 15 lipca zaczął funkcjonować nowy budynek stanowiący siedzibę Oddziału Leczniczo-Rehabilitacyjnego w Grębaninie. Inwestycja ta pochłonęła blisko 30 milionów, środki pochodziły
z budżetu państwa, ale również z naszych lokalnych budżetów powiatu i gmin. Temat ochrony zdrowia
to kolejne zadania inwestycyjne, na realizację których Powiat Kępiński pozyskał kolejne środki również bazujące na Rządowym Programie Polski Ład. To 8 milionów dotacji na zadanie obejmujące przebudowę dotychczas wykorzystywanego budynku. W tym zakresie również zostało już ogłoszone postępowania przetargowe.

Sporo dzieje się również w zakresie inwestycji drogowych. W ostatnim czasie zakończył się remont ulicy Wrocławskiej w Kępnie. To inwestycja zrealizowana przez Powiat Kępiński przy udziale dotacji ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 1 076 273,46 złotych co stanowi 50% kosztów kwalifikowanych zadania. Całość inwestycji to 2 304 085,69 złotych. Ulica Wrocławska to przede wszystkim 1,622 kilometra nowej nawierzchni, to poprawa bezpieczeństwa dla pieszych i rowerzystów, to również poprawa funkcjonowania ruchu w obrębie skrzyżowania ulic Wrocławskiej, Kościuszki i Broniewskiego.
Przed Powiatem Kępińskim remont drogi powiatowej na odcinku Granice – Smardze, to zadanie również dofinansowane jest ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wartość dofinansowania to 489 506,82 złotych. Koszt całkowity inwestycji zgodnie z przeprowadzonym postępowaniem przetargowym to 979 013 ,64 złotych. Wykonawca prac ma czas do końca września na wykonanie tej inwestycji.

Największym wyzwaniem inwestycyjnym jest prowadzone zadanie drogowe realizowane obecnie w Perzowie. Obejmuje ono rozbudowę drogi powiatowej nr 5716P prowadzącej przez całą miejscowość na odcinku 2,035 kilometra. Inwestycja ma charakter kompleksowy jej wartość to 17 188 029,85 złotych. W tym dofinasowanie
ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg to kwota 8 316 098,84 złotych. Inwestycja z uwagi na swój złożony charakter realizowana jest w cyklu dwuletnim. Jej zakończenie planowane jest na lipiec 2025 roku.

W 2024 roku realizowanych jest również 6 zadań mających na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych.
Tu również dzięki środkom z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg możliwe jest przebudowanie sześciu przejść dla pieszych w lokalizacjach szczególnie uczęszczanych i wykorzystywanych przez Pieszych. Takie bezpieczne przejścia powstają w Kępnie w obrębie skrzyżowania ulic Wiosny Ludów i Sienkiewicza (2 przejścia), przy ulicy Kościuszki na wysokości przedszkola sióstr boromeuszek.
Poza Kępnem to przejścia w Myjomicach przy szkole podstawowej, w Domasłowie (Gmina Perzów)
oraz w Kuźnicy Trzcińskiej, gdzie dodatkowo powstaje chodnik stanowiący dojście do przejścia.
We wszystkich lokalizacjach wykonano już prace ziemne związane z odpowiednim zaniżeniem krawężników, wykonano nowe nawierzchnie, jak i elementy ułatwiające korzystanie z przejścia przez osoby niewidzące
lub słabowidzące tzw. linie naprowadzające. Dodatkowo wszystkie przejścia wyposażone zostaną w oświetlenie dedykowane znacząco poprawiające widoczność pieszych i rowerzystów.
Koszt całkowity inwestycji to 1 347 859,97 złotych. Dofinansowanie stanowi 80% tej kwoty.

Prace modernizacyjne prowadzone są również w Domu Pomocy Społecznej w Rzetni i budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ulicy Sienkiewicza. Tu również przebudowywany jest plac w obrębie budynku. Inwestycja to efekt pozyskanej dotacji.

Spotkanie było również okazją do zaproszenia do udziału w wydarzeniach kulturalnych organizowanych
przez Powiat Kępiński.
W ostatnim dniu sierpnia zapraszamy na festyn „Pożegnanie Lata” do Baranowa. Gwiazdami tegorocznego festynu będą Sarsa oraz Zespół Pectus.
Tydzień później w sobotę 7 września przenosimy się do Trzcinicy, gdzie odbędą się Dożynki Powiatowo-Gminne. W tym roku Ich organizatorami są wspólnie Powiat Kępiński oraz Gmina Trzcinica. Dożynki to przede wszystkim podziękowanie za pracę i trud rolników, to tradycyjny obrzęd chleba i wieńca, to msza święta dziękczynna i poprzedzający ją barwny korowód dożynkowy, który wyruszy z Lasek w kierunku Trzcinicy,
to występ Zespołu Laskowianie, to również część artystyczna przygotowana przez najmłodszych. Na finał zagra Zespół Papa De.

do góry