01 Czerwiec 2022
Członek Zarządu Marek Potarzycki, Wicestarosta Kępiński Alicja Śniegocka, Członek Zarządu Krystyna Możdżanowska, Członek Zarządu Renata Ciemny, Starosta Kępiński Robert Kieruzal
Wykres
Zarząd z absolutorium za 2021 rok

W trakcie sesji Rady Powiatu Kępińskiego, która odbyła się 31 maja radni udzielili Zarządowi Powiatu Kępińskiego absolutorium za wykonanie budżetu w 2021 roku.

Rok 2021 zamknął się dla Powiatu Kępińskiego z budżetem po stronie dochodów na poziomie 100 128 995,59 złotych. Jest to pierwszy w ponad dwudziestoletniej historii powiatu budżet z wartością powyżej 100 milionów. Na dochody powiatu składają się  przede wszystkim podatki PIT i CIT na poziomie 28% ogólnych dochodów, subwencja oświatowa – 23%, subwencja równoważąca i uzupełniająca – 7%, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg – 12%, dotacje celowe - 11%, środki związane z przeciwdziałaniem COVID i Rządowym Funduszem Inwestycji Lokalnych - 5%, dochody pozostałe – 10%.

Przechodząc do analizy wydatków największą część budżetu pochłania oświata – 37%, następnie wydatki związane z drogami – 17%, pomoc społeczna – 15%, administracja – 14%, bezpieczeństwo – 7%.

Rok 2021 to oddanie do użytku dwóch dużych i kluczowych dla Powiatu Kępińskiego inwestycji. Pierwsza to zakończenie długo oczekiwanej budowy hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym Nr I w Kępnie. Koszt tej inwestycji to blisko 8 milionów złotych. Drugie z zadań to przebudowa drogi powiatowej – ulicy Dworcowej za kwotę ponad 4 milionów złotych. Warto nadmienić, że obie inwestycje w znacznej mierze udało się zrealizować w oparciu o środki zewnętrzne.

Rok 2021 zapisze się także jako czas rozpoczęcia szeregu innych inwestycji, których finalizacja nastąpi w tym roku. Chodzi tu przede wszystkim o przebudowę ulicy Osińskiej i jej dalszego ciągu prowadzącego przez Osiny, przebudowę drogi powiatowej łączącej Trzebień i Biadaszki w gminie Łęka Opatowska. Postępują prace związane z przebudową trzech oddziałów szpitalnych SPZOZ w Kępnie. Zatwierdzona została dokumentacja projektowa dotycząca rozbudowy Oddziału Leczniczo-Rehabilitacyjnego w Grębaninie.

Jak podkreśla Starosta Kępiński Robert Kieruzal – zrealizowany w 2021 roku budżet oparty jest dużej mierze o inwestycje zaplanowane, dobrze opracowane i co szczególnie ważne realizowane w oparciu o pozyskane przez Powiat Kępiński środki zewnętrzne. Ich pozyskanie nie tylko zwiększa katalog prowadzonych zadań, wiąże się to także z większymi wyzwaniami organizacyjnymi związanymi z pracą Starostwa Powiatowego w Kępnie, jak również jednostek powiązanych z powiatem. Powiat Kępiński się rozwija, inwestujemy środki w drogi powiatowe, infrastrukturę ochrony zdrowia i bezpieczeństwo publiczne, powiat to również szkolnictwo ponadpodstawowe i szkolnictwo specjalne, to zadania realizowane przez Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Dom Pomocy Społecznej. Ogrom wyzwań, ale też ogromna satysfakcja potwierdzona udzielonym przez radę absolutorium.