Zarząd Powiatu Kępińskiego otrzymał absolutorium
- kategoria:
- Aktualności
Zarząd Powiatu Kępińskiego otrzymał absolutorium
W trakcie sesji Rady Powiatu Kępińskiego, która odbyła się 22 czerwca radni udzielili Zarządowi Powiatu Kępińskiego absolutorium za wykonanie budżetu w 2022 roku.
Miniony rok zamknął się dla Powiatu Kępińskiego budżetem po stronie wydatków na poziomie 106 015 398,94 złotych. Warto podkreślić ze ponad 30% tej kwoty stanowią wydatki inwestycyjne.
W porównaniu do budżetu roku 2021 udział wydatków inwestycyjnych
w wydatkach ogólnych wzrósł o 17 655 512,89 złotych tj. z 18,86%
do 30,09% w roku 2022. Wydatki inwestycyjne w roku 2021 wyniosły
14 240 886,92 złotych a w roku ubiegłym było to już 31 896 399,81 złotych.
Jak podkreśla starosta Robert Kieruzal – najwięcej środków przeznaczonych zostało na realizację inwestycji drogowych – 19 998 000 złotych, kolejną pozycję w tym zestawieniu zajmują wydatki inwestycyjne
w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Kępnie na łączną kwotę 9 370 057,39 złotych.
Tak wysoki udział wydatków inwestycyjnych w budżecie to również efekt dużej skuteczności Powiatu Kępińskiego w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. W tym obszarze jesteśmy jednym z liderów.
W 2022 roku dobiegła końca realizacja przebudowy ulicy Osińskiej i jej dalszy ciąg przez Osiny, zakończono kompleksową przebudowę drogi powiatowej łączącej Świbę z Opatowem wykonując w ramach projektu odcinek łączący Trzebień z Biadaszkami.
W ubiegłym roku rozpoczęła się realizacja zadania w ramach programu Polski Ład obejmującego wykonanie nakładek asfaltowych na drogach powiatowych, których łączna wartość przekroczy sumę 15 milionów złotych. W etap finałowy wkraczają dwie kolejne inwestycje drogowe tj. przebudowa drogi łączącej Zbyczynę i Drożki współfinansowana ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz przebudowa drogi powiatowej
w Mnichowicach współfinansowana ze środków programu Polski Ład.
Największym wyzwaniem, którego faktyczna realizacja rozpoczęła się w ubiegłym roku jest rozbudowa oddziału rehabilitacyjnego w Grębaninie.
Wspomnieć należy również o systematycznie prowadzonych działaniach inwestycyjnych obejmujących poszczególne oddziały szpitala. Do końca dobiega właśnie zadanie obejmujące przebudowę oddziałów noworodkowego, ginekologiczno-położniczego oraz oddziału anestezjologii i intensywnej terapii.
Po zakończeniu tego zadania rusza przebudowa oddziału dziecięcego.