• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
24 Marzec 2015
kategoria:
Aktualności

W dniu 20 marca 2015 r. obserwować można było niecodzienne zjawisko jakim było częściowe zaćmienie słońca.

O 9.39 Księżyc zaczął widowiskową wędrówkę po naszym niebie. W jej trakcie zasłaniał coraz to większy obszar tarczy Słońca. Zjawisko to trwało aż do godziny 12.12 w północno-wschodniej części kraju.

Warto nadmienić, że pas zaćmienia całkowitego przebiegał przez północną część Oceanu Atlantyckiego i Morze Arktyczne, zaczynając w okolicach Grenlandii, przechodząc przez Wyspy Owcze, Spitzbergen i docierając do okolic bieguna północnego.

Około godz. 9.39 naszego czasu, w południowo-zachodniej części Polski, Księżyc znalazł się pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłaniając światło słoneczne dochodzące do naszej planety. W Polsce Księżyc zakrył około 60 procent tarczy słonecznej. Wyjątkiem okazała się północno-zachodnia część kraju, gdzie zaćmienie objęło 76 procent powierzchni.

W ciągu roku w skali całej planety można zobaczyć od dwóch do pięciu zaćmień Słońca, z czego maksymalnie trzy mogą być zaćmieniami całkowitymi. W Polsce ostatnie tak duże zaćmienie częściowe można było obserwować w styczniu 2011 roku. Następne - równie głębokie - obserwatorzy w Polsce będą mogli oglądać w sierpniu 2026 roku, jednak efekt nie będzie wówczas tak spektakularny, bo rozpocznie się ono niedługo po godzinie 19. Na całkowite zaćmienie Słońca widoczne z terytorium Polski będzie trzeba poczekać 120 lat do października 2135 roku. Ostatnie zaćmienie całkowite w naszym kraju można było obserwować w 1954 roku, ale tylko w okolicach Suwałk.

Warto podkreślić, że dzisiejsze zjawisko obserwowały też satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej. Prawie całkowite zaćmienie przez kilkadziesiąt sekund widział satelita Proba-2, który znajduje się na orbicie o wysokości 820 km. W tym samym czasie inne satelity z serii Proba patrzyły na Ziemię, śledząc cień Księżyca rzucany na nasz glob podczas zaćmienia.

Zaćmienie to jednak nie tyko efektowne zjawisko, emocjonujące miłośników astronomii. Okazuje się, że na kilka godzin może obniżyć moc elektrowni słonecznych w Europie o ponad 1/3 i wywołać spadki napięcia w europejskiej sieci energetycznej.

do góry