XXV – lat Samorządu Terytorialnego
- kategoria:
- Aktualności
Wśród zaproszonych gości znalazła się patronująca temu wydarzeniu Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Senator RP Andżelika Możdżanowska, a także parlamentarzyści: Poseł na Sejm RP Bożena Henczyca oraz Poseł na Sejm RP Adam Rogacki, przedstawiciele Sejmiku woj. Wielkopolskiego, władze gmin wchodzących w skład powiatu kępińskiego i władze Powiatu Kępińskiego. W uroczystości uczestniczyli także byli i obecni radni powiatowi, byli pracownicy Starostwa Powiatowego w Kępnie, przedstawiciele jednostek organizacyjnych, służb i inspekcji, nauczyciele oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, a także profesor Jerzy Babiak.
Warto podkreślić, że odrodzona samorządność to jeden z największych sukcesów naszych przemian. Uwolniła ona obywatelską energię Polaków i pozwoliła lokalnym wspólnotom współuczestniczyć i współdecydować w sprawach publicznych. Nie byłoby nowoczesnej wolnej Polski bez rozwoju samorządności. Droga do niej wiodła od Sierpnia 1980 roku. Wola narodu wyrażona w wyborach 4 czerwca 1989 roku otworzyła drogę do wolnych wyborów samorządowych. Samorząd terytorialny stał się polem mądrze zagospodarowanej wolności i trwałym elementem polskiego ustroju. Odrodzona samorządność dała polskiemu życiu społecznemu i gospodarczemu dodatkową energię, impuls modernizacyjny, przyczyniła się do podniesienia komfortu życia Polaków.
Tą niecodzienną uroczystość rozpoczęto od odśpiewania Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego, a następnie po powitaniu wszystkich zaproszonych gości głos zabrał prof. dr hab. Jerzy Babiak, który wygłosił wykład pt. "Idea samorządności – tradycje i współczesność", w której przypomniał jak rodziła się demokracja, i jak zmieniała na przestrzeni lat, począwszy od jej narodzin w starożytnych Atenach, aż do zasad działania w Europie XXI w. Kolejnym prelegentem był Marian Lorenz, który w prelekcji "Samorządowcy zasłużeni dla Powiatu Kępińskiego od 1999 r." wiele czasu poświęcił wspomnieniu byłego Starosty Kępińskiego Jerzego Trzmiela, ale przestrzegł też samorządowców przed zejściem z samorządowej drogi, na rzecz sztucznych podziałów.
Swoje słowa do wszystkich zgromadzonych skierował również Starosta Kępiński Witold Jankowski, który wspomniał o początkach tworzenia samorządów, po przemianach ustrojowych roku 90' – 27-go maja 1990r. wyborami do rad gmin, rozpoczęła się samorządowa Polska. Po 45 latach scentralizowanej i udawanej samorządności na szczeblach lokalnych, centralizm demokratyczny i jednolita władza państwowa działająca na różnych szczeblach, powodowały że deklaracje dotyczące samorządności na szczeblach terenowych, rozmijały się z rzeczywistością. Podjęte reformy samorządowe, były konkretyzacją myśli wolnościowej, opozycji lat 80-tych. A chodziło upodmiotowienie jednostek poprzez decentralizację, ukształtowanego wcześniej, monocentrycznego systemu społecznego – wspominał pierwsze wybory w latach 90-tych Starosta Witold Jankowski.
Następnie Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Senator RP Andżelika Możdżanowska oraz Wicestarosta Kępiński Grażyna Jany wręczyły odznaczenia – Medal Ministra Pracy i Polityki Społecznej Pro Publico Bono. Warto nadmienić, że Minister Pracy i Polityki Społecznej przyznaje taką Nagrodę, biorąc pod uwagę znaczenie i dorobek, oryginalny charakter osiągnięć lub wspieranie i promocję osiągnięć o szczególnym charakterze, w zakresie działań dotyczących działów administracji rządowej: praca, zabezpieczenie społeczne lub rodzina.
Nagrodę taką otrzymały: Stowarzyszenie Po Prostu Pomagam, Kępiński Klub AMAZONKI, Stowarzyszenie UŚMIECH. Natomiast wyróżnienia za działalność przyznano Towarzystwu pomocy im. Św. Brata Alberta oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej.
Nie były to jedyne wyróżnienia, gdyż przedsiębiorcom z terenu powiatu kępińskiego wręczono także Odznaki Honorowe za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej. Wyróżnienie te nadawane są przez Ministra Gospodarki i honorują one osoby fizyczne i podmioty zbiorowe aktywne na polu gospodarki, wnoszące istotny wkład w jej rozwój. Taka odznaka pozwoli na dostrzeżenie i nagrodzenie wybitnych osiągnięć w sferze innowacji, promocji polskiego przemysłu, wdrażania nowych technologii, prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej oraz wprowadzania efektywnych metod zarządzania.
Odznaczenia te w imieniu Ministra Gospodarki wszystkim wyróżnionym wręczyli: Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Senator RP Andżelika Możdżanowska, Starosta Kępiński Witold Jankowski oraz prof. dr hab. Jerzy Babiak. Odznaczenia w tak wyjątkowy sposób zostali:
Henryk Kaczorowski – właściciela Fabryki Mebli Piaski, Bernard Kaczorowski – właściciel Fabryki Mebli Benix Kaczorowscy w Mroczeniu, Ryszard Dobień – współwłaściciel obok państwa Lidii i Artura Dobień PPHU Dolmar w Donaborowie, Marcin Lempert – współwłaściciel Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Stolarz Lempert w Mariance Mroczeńskiej, Edward Walczak współwłaściciel Inter Group, w skład której wchodzą firmy Inter S i Inter Papier Polska, Jan Rabiega – właściciel firmy Mirjan, Alojzy Nowaka – właściciel Fabryki Okuć Meblowych i Konstrukcji Lekkich AN.
Podczas uroczystych obchodów Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Senator RP Andżelika Możdżanowska wręczyła również wszystkim byłym radnym powiatowym listy gratulacyjne z okazji rocznicy 25-lecia Samorządu Terytorialnego w Polsce.
Konferencja XXV – lecia Samorządu Terytorialnego była również okazją do wręczenia nagrody Ważna Indywidualność Powiatu 2015 czyli WIP 2015. W tym roku Kapituła, której przewodniczył Starosta Kępiński Witold Jankowski, przyznała ją prof. dr hab. Jerzemu Babiakowi oraz Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Senator RP Andżelice Możdżanowskiej, która swoją nagrodę dedykowała wszystkim mieszkańcom Powiatu Kępińskiego. Statuetkę Ważna Indywidualność Powiatu 2015 profesorowi Jerzemu Babiakowi wręczył Starosta Kępiński Witold Jankowski. Oprócz okazałej statuetki wyróżniony nagrodą posadził także w parku okalającym budynek Starostwa Powiatowego w Kępnie drzewo – dąb z imieniem „Jerzy”. Warto podkreślić, że akt ten dokonał się po zakończeniu uroczystości w Centrum Kształcenia Ustawicznego.
Następnie głos zabrała Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Senator RP Andżelika Możdżanowska, która mówiła o wielkopolskiej szkole patriotyzmu, związanej nierozerwalnie z wielkopolską szkoła gospodarności - Minione 25 lat samorządności, daje nam autentyczny powód do świętowania. Bowiem uchwalona 8-go marca 1990r. ustawa o samorządzie terytorialnym, była początkiem dobrych zmian, z których korzystamy teraz my wszyscy. To właśnie nam obywatelom dano możliwość wybierania i bycia wybieranym. Dano nam prawo do wolności, dobrze zagospodarowanej i mądrze zrealizowanej, za pośrednictwem samorządu. Dzisiaj stojąc na kępińskiej ziemi, z całą pewnością mogę powiedzieć, że w naszej małej ojczyźnie tę wolność można nazwać wielkopolską szkołą patriotyzmu, która formuje swych obywateli przez miłość do historii i symboli narodowych, ale także poprzez działanie. Wielkopolska szkoła patriotyzmu, to także wielkopolska szkoła gospodarności. Kępińska szkoła gospodarności. Czym że innym jeśli nie połączeniem patriotyzmu i gospodarności jest samorządność, która okazała się największym dobrem przemian po 1989r. i stała się szkołą kadr społeczeństwa obywatelskiego – mówiła Senator RP Andżelika Możdzanowska, która korzystając z tak podniosłej okazji, wręczyła podziękowania włodarzom gmin Powiatu Kępińskiego za wspólne tworzenie lokalnej samorządności. Podziękowanie otrzymał również Starosta Kępiński Witold Jankowski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Kępińskiego Stanisław Baliński.
Na zakończenie głos zabrali również Posłowie na Sejm RP Bożena Henczyca i Adam Rogacki oraz Burmistrz Miasta i Gminy Kępno Piotr Psikus, którzy w swoich słowach podkreślili istotę i wagę rocznicy 25 lat Samorządu Terytorialnego.
Uroczystość zwieńczona została drobnym poczęstunkiem, podczas którego zebrani goście mieli okazję do dyskusji i wymiany wzajemnych doświadczeń. Należy podkreślić, że wydarzenie to uświetnił również występ absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Aleksandra Tansmana w Kępnie.