XIX sesja Rady Powiatu Kępińskiego
- kategoria:
- Aktualności
W czwartek 30 kwietnia odbyła się XIX Sesja Rady Powiatu Kępińskiego. Była to pierwsza w historii powiatu sesja przeprowadzona w sposób zdalny. Sytuacja epidemiologiczna wymusiła tego typu rozwiązanie w pracy Rady Powiatu Kępińskiego.
Sesję otworzyła Przewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego Jolanta Jędrecka przedstawiając radnym proponowany przebieg sesji, który radni przyjęli jednogłośnie. Kolejny z punktów obrad dotyczył przyjęcia protokołu z poprzedniej sesji.
Następnie radni odnieśli się do sprawozdania Przewodniczącego Zarządu Powiatu Kępińskiego. Starosta Robert Kieruzal odniósł się do pytań kierowanych ze strony radnych a dotyczących działalności powiatu w okresie międzysesyjnym.
Pierwsze z procedowanych w trakcie sesji uchwał dotyczyły zmian w budżecie powiatu na rok 2020 oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Kępińskiego. Wprowadzono m.in. zabezpieczenie środków na przeprowadzenie prac związanych z przebudową ulicy Dworcowej stanowiących udział Powiatu Kępińskiego w ramach tego zadania. Przypomnijmy, że na tę inwestycję Powiat Kępiński uzyskał dofinansowanie stanowiące 50 % kosztów w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Zmiany w budżecie dotyczą także wprowadzenia dotacji z budżetu państwa w kwocie 320 000 złotych stanowiących dotacje celową w zakresie zlecenia zadań administracji rządowej w dziale geodezji. W budżecie zmniejszono środki w ramach subwencji oświatowej o kwotę 2 953 000 złotych. Ponadto wprowadzono do budżetu powiatu dotacje przekazane przez samorządy gminne stanowiące pomoc finansową w zakresie wspólnej realizacji inwestycji na drogach powiatowych. Środki w tym zakresie przekazały Gmina Baranów (200 000 złotych), Gmina Łęka Opatowska (200 000 złotych), Gmina Perzów (200 000 złotych) oraz Gmina Rychtal (20 000 złotych). W zakresie usuwania azbestu trzy samorządy gminne tj. Gmina Baranów, Gmina Bralin i Gmina Łęka Opatowska przekazały łącznie 28 350,00 złotych i te środki również ujęto w budżecie na ten rok.
Trzecia z przyjętych uchwał dotyczyła zatwierdzenia wniosków do dofinansowania w zakresie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowalnych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. W wyznaczonym terminie do Starostwa Powiatowego w Kępnie wpłynęły dwa wnioski, które następnie pozytywnie zaopiniowała komisja konkursowa i Zarząd Powiatu Kępińskiego. Rada Powiatu Kępińskiego przyznała dofinansowanie na rzecz Parafii Rzymskokatolickiej w Grębaninie w kwocie 13 000 złotych i 7 000 złotych dla Parafii Rzymskokatolickiej w Donaborowie.
Radni podjęli również uchwałę w sprawie określenia rodzaju zadań, na które przeznaczone będą środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypadające wg algorytmu na ten rok dla Powiatu Kępińskiego na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.
Obszerny punkt w trakcie sesji stanowiło również przyjęcie stanowiska Rady Powiatu Kępińskiego wobec wniosku Kaliskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej o uchylenie podjętej wcześniej uchwały w sprawie określenia rozkładu godzin pracy aptek w ogólnodostępnych na terenie powiatu kępińskiego oraz rozkładu dyżurów aptek na terenie miasta Kępna w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy w okresie od dnia 1 listopada 2019 r. do dnia 31 października 2020 r.
W głosowaniu radni przyjęli stanowisko, że Rada Powiatu w odniesieniu do zgłoszonych postulatów Izby poza jednym wyjątkiem - nie posiada uprawnień do podejmowania jakichkolwiek działań ingerujących w działalność aptek, czy też uprawnień do podejmowania jakichkolwiek działań nadzorczych bądź kontrolnych w stosunku do aptek. Wspomniany wyżej wyjątek stanowi regulacja art. 94 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne stanowiącego, iż rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. Rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie określa, w drodze uchwały, rada powiatu, po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin z terenu powiatu i samorządu aptekarskiego.
Rada Powiatu Kępińskiego stwierdziła w przyjętym oświadczeniu, że zapewnienie dostępu do świadczeń farmaceutycznych w porze nocnej i w dni wolne od pracy (całodobowo) stanowi realizację ważnego interesu publicznego jakim jest ochrona zdrowia i życia obywateli.
W kolejnej części sesji radni zapoznali się z informacja o efektach współpracy Powiatu Kępińskiego z innymi samorządami w roku 2019. Podjęto tu decyzję aby debatę na ten temat połączyć z debatą o stanie powiatu, która zgodnie z kalendarzem pracy rady podjęta będzie w trakcie majowej sesji.
Nie bez znaczenia jest również fakt, iż sesja realizowana w trybie zdalnym utrudnia możliwość szerokiej debaty w tym temacie.
Radni wysłuchali również informacji Komendanta Powiatowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie o stanie bezpieczeństw powiatu w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Sprawozdanie z działalności w 2020 roku złożył również Komendant Komendy Powiatowej Policji w Kępnie.
Na koniec sesji podziękowania za zaangażowanie w pomoc na rzecz szpitala przekazała dyrektor tej jednostki Beata Andrzejewska. Starosta Robert Kieruzal odniósł się również do tego tematu również dziękując za wszelka pomoc na rzecz SPZOZ.