• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
21 Maj 2014
kategoria:
Aktualności

III Kępiński Festiwal i XII Ogólnopolski Konkurs Gitary Klasycznej im. Aleksandra Tansmana odbył  się w dniach 15 – 16 maja 2014 r. w Kępnie. Tegoroczna edycja tego muzycznego przedsięwzięcia po raz kolejny została wpisana do kalendarza Ogólnopolskich i Międzynarodowych imprez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

Organizatorem odbywającej się cyklicznie co dwa lata imprezy jest Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. A. Tansmana w Kępnie. Współorganizatorami tegorocznej edycji jest CEA w Warszawie, Urząd Miasta i Gminy w Kępnie oraz Starostwo Powiatowe w Kępnie. Głównym sponsorem festiwalu i konkursu jest Starostwo Powiatowe w Kępnie.

Konkurs Gitary Klasycznej im. Aleksandra Tansmana w Kępnie ma wieloletnią i bogatą tradycję. Od samego początku cieszy się dużym zainteresowaniem i przyciąga licznie młodych adeptów sztuki gry na gitarze. Został zainicjowany i stworzony przez ówczesnego dyrektora – Barbarę Jabłońską. Jego korzenie sięgają okresu powstania w Kępnie Szkoły Muzycznej. Od początku konkursowi towarzyszyły warsztaty gitarowe, recitale, spotkania metodyczne, audycje, promocje gitar, wystawy instrumentów i akcesoriów muzycznych oraz kiermasze wydawnictw nutowych. To zadecydowało o nadaniu temu wydarzeniu, w historycznym dla niego momencie, formuły Festiwalu połączonego z X – tym konkursem gitarowym.  

W ramach III Kępińskiego Festiwalu Gitary Klasycznej im. A. Tansmana w Kępnie odbył się recital wybitnego gitarzysty – Waldemara Gromolaka – uznanego i wysoko cenionego solisty, kameralisty i pedagoga, absolwenta studiów muzycznych w Hochschule für Musik w Kolonii, laureata wielu prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach gitarowych oraz koncert siedmioosobowego zespołu Jacaras pod kierunkiem prof. Piotra Zaleskiego. Tworzą go studenci i absolwenci Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od 2012 zespół podjął współpracę ze śpiewaczką pochodzącą z Meksyku – Julietą Gonzalez – Springer, specjalizującą się w wykonawstwie barokowym. Zespół wykonuje wokalno – instrumentalne formy okresu baroku oraz tańce Hiszpanii, znajdujące się w XVII i VIII – wiecznych tabulaturach gitarzystów hiszpańskich, opracowane na współczesne instrumentarium. Imprezie towarzyszyła wystawa gitar firmy Quenca oraz nut Mirosława Drożdżowskiego. Obie wystawy z możliwością dokonania zakupów można było  odwiedzić w trakcie trwania festiwalu i konkursu w kępińskiej Szkole Muzycznej.

Celem organizowanego festiwalu i konkursu jest promocja uzdolnionych muzycznie dzieci i młodzieży, rozbudzanie w nich zamiłowania do wspólnego muzykowania w zespołach kameralnych, rozwijanie umiejętności uczestników poprzez ich udział w warsztatach gitarowych, popularyzacja bogatej literatury gitarowej, w tym twórczości A. Tansmana – patrona naszej szkoły i konkursu, propagowanie muzyki klasycznej w środowisku poprzez udostępnianie lokalnemu społeczeństwu udziału w przesłuchaniach i recitalach wybitnych gitarzystów, wspieranie rozwoju kulturalnego naszego miasta, promowanie Szkoły Muzycznej, miasta Kępna i powiatu kępińskiego na arenie ogólnopolskiej. 

Do konkursu w tym roku zgłosiło się aż 19 szkół z 6 regionów Polski: łódzkiego, wielkopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego i opolskiego. Do Kępna przyjechali uczestnicy z Radomska, Pleszewa, Bielsko-Białej, Łodzi, Zduńskiej Woli, Wrocławia, Głogowa, Kalisza, Ostrowa Wlkp., Poznania, Krotoszyna, Nowego Tomyśla, Wisły, Ostrzeszowa, Tymbarku, Kłodzka, Oleśnicy i Namysłowa. W konkursie wzięli również udział uczniowie klasy gitary mgr Barbary Jabłońskiej z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Aleksandra Tansmana w Kępnie: Daria i Joanna Pietrzykowskie, Milena Bielińska i Monika Maciej. W ramach konkursu odbyły się przesłuchania w dwóch kategoriach: soliści i zespoły (gitarowe, bądź kameralne z udziałem gitary). W kategorii soliści przesłuchania odbyły się w trzech grupach wiekowych.

Prezentacje uczestników oceniało Jury pod przewodnictwem prof. Piotra Zaleskiego – wykładowcy Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Poznaniu oraz pedagoga poznańskiej Szkoły Talentów, twórcy kursów gitarowych w Szczawnie Zdroju, których kontynuacją jest Polska Akademia Gitary w Jarocinie, konsultanta tego międzynarodowego przedsięwzięcia kulturalno – edukacyjnego. Konkursowiczów oceniał również dr Waldemar Gromolak – wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu, pedagog Państwowej Szkoły Muzycznej II st. we Wrocławiu i Mirosław Drożdżowski związany ze Szkołami Muzycznymi w Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim i Bełchatowie.

Rozstrzygnięcie XII Ogólnopolskiego Konkursu Gitary Klasycznej im. A. Tansmana nastąpiło podczas uroczystego finału 16 maja o godz. 16.00 w Motelu „Za Miedzą”. Wyniki ogłosił prof. Piotr Zaleski - przewodniczący Jury, natomiast nagrody laureatom wręczyli pozostali Jurorzy.

Zdaniem prof. P. Zaleskiego poziom tegorocznego konkursu był co najmniej zadowalający a w wielu przypadkach bardzo wysoki, zwłaszcza w najmłodszej grupie, w której komisja postanowiła nagrodzić i wyróżnić wszystkich uczestników.

Wyniki tegorocznego Konkursu Gitarowego przedstawiają się następująco:

  • w kategorii – soliści, w najmłodszej grupie wiekowej I miejsce zajęła Nel Maślanka ze Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu, II miejsce ex equo otrzymali: Mikołaj Wiewióra z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz w Radomsku i Aleksander Anioł z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych I st. im. St. Moniuszki w Bielsku-Białej, III miejsce ex equo zdobyli: Jacek Adamczak z PSM I st. im. W. Kilara w Pleszewie, Zuzanna Nagi ze Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Liszta w Głogowie oraz Natalia Chmyłko z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Zduńskiej Woli.  
    • Wyróżnienie otrzymali: Zuzanna Pryczak z Zespołu Szkół Muzycznych I i II st. im. K. Komedy – Trzcińskiego w Ostrowie Wlkp., Antoni Rachuta z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. nr 1 w Poznaniu, Maciej Kardecki i Marta Szymańska z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Zduńskiej Woli, Cyprian Pisarek z Państwowej Szkoły Muzyczej I i II st. im. H. Melcera w Kaliszu oraz Maksymilian Baran z Zespołu Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki z Łodzi.

  • W drugiej grupie wiekowej I miejsce zajął Michał Mastalarz ze Szkoły Muzycznej im. G. Bacewicz we Wrocławiu, II miejsce Jakub Stopka z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. H. Melcera w Kaliszu. III nagrodę przyznano Małgorzacie Zoń z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Bielsku-Białej.

  • W trzeciej – najstarszej grupie wiekowej – komisja konkursowa przyznała I miejsce Adamowi Chrośnikowi, natomiast II – Pawłowi Cieślarowi z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Cieszynie filia w Wiśle. III miejsce zajął Jonasz Wróbel z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. W. Lutosławskiego w Nowym Tomyślu.
    • Wyróżnienie otrzymała Monika Maciej z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. A. Tansmana w Kępnie.
       
  • W kategorii zespoły – I miejsce otrzymało trio Cantabile z Samorządowej Szkoły Muzycznej I st. w Tymbarku w składzie: Anna Toporkiewicz – skrzypce, Aleksander Chowaniec – skrzypce i Beata Atłas – gitara, II miejsce – duet gitarowy z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Cieszynie filia w Wiśle, natomiast III – duet gitarowy z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Namysłowie w składzie: Katarzyna Wochal – gitara (uczennica Dominika Matuszczaka - absolwenta Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kępnie) i Mateusz Kozieł – wibrafon.
    • Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało trio gitarowe z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. F. Chopina w Oleśnicy w składzie: Jakub Olszak, Maciej Szkaradowski i Paweł Kieryk, duet gitarowy z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Bielsku-Białej w składzie: Aleksander Anioł i Kamil Anioł. Nagrodę Grand Prix Konkursu komisja konkursowa jednomyślnie przyznała Nel Maślance ze Szkoły Muzycznej im. G. Bacewicz we Wrocławiu.
do góry