• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
27 Listopad 2017
kategoria:
Aktualności

24 listopada uroczyście oddano do użytku lądowisko dla śmigłowców ratunkowych zlokalizowane na dachu kępińskiego szpitala. Uroczystość to podsumowanie jednej z największych i najtrudniejszych inwestycji, której realizacja możliwa była dzięki pozyskanej przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kępnie dotacji. Środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pozwoliły pokryć 85% kosztów zadania.

Zebranych powitał dyrektor SPZOZ w Kępnie Jakub Krawczyk. Wśród gości przybyłych na uroczystość znaleźli się m.in. Andżelika Możdżanowska - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw,  Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Damian Marciniak - Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Krzysztof Grabowski - Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Dariusz Brudło - Kierownik Służb Mundurowych Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu, Tomasz Golczyk - Kierownik Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Filia Ostrów Wielkopolski – Michałków.

W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele parlamentarzystów, członkowie Zarządu Powiatu Kępińskiego, włodarze gmin składających się na powiat kępiński, dyrektorzy i reprezentanci szpitali m.in.  w Ostrzeszowie, Pleszewie i Wieruszowie.

Po krótkim wstępie dyrektor SPZOZ Jakub Krawczyk zaprosił zebranych na płytę lądowiska. Tu uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Andżelika Możdżanowa – podsekretarz stanu, Witold Jankowski – Starosta Powiatu Kępińskiego, Jakub Krawczyk – dyrektor SPZOZ w Kępnie, Krzysztof Grabowski – wicemarszałek, Damian Marciniak - Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Tomasz Golczyk - Kierownik Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Filia Ostrów Wielkopolski – Michałków oraz przedstawiciele wykonawców: Andrzej Połomski – firma „Projektobud” oraz Rafał Kucharski - firma Qumak. Ostatnim elementem uroczystości było poświecenie obiektu, którego dokonał proboszcz parafii św. Marcina w Kępnie – ksiądz kanonik Jerzy Palpuchowski.

Tym samym obiekt został symbolicznie oddany do użytku.

Powstanie lądowiska to od samego początku efekt współpracy kępińskiego szpitala i Starostwa Powiatowego w Kępnie. Wspólnymi siłami opracowany został wniosek o dofinansowanie, następnie współpraca była kontynuowana zarówno na etapie przetargu jak i w czasie prowadzenia robót budowlanych na dachu szpitala.

Lądowisko to strategiczna z punktu widzenia potrzeb kępińskiego szpitala inwestycja. Stanowi ono uzupełnienie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Posiadanie lądowiska pozwali jeszcze bardziej usprawnić  pracę tego oddziału zapewniając szybszą i efektywniejszą pomoc w sytuacjach zagrożenia życia.  Budowa lądowiska to także dostosowanie kępińskiego SOR-u do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 03 listopada 2011 roku określającego warunki funkcjonowania tego typu oddziałów. Zgodnie z powyższym dokumentem warunkującym istnienie SOR-u jest posiadanie całodobowego lądowiska.

Analizując lokalizację Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w Polsce kępiński SOR obsługuje przede wszystkim mieszkańców powiatu kępińskiego, a także powiatu wieruszowskiego (ze względu na brak oddziału chirurgicznego), a zatem około 99 tysięcy osób z  obszaru obu powiatów. W przypadkach dużych zdarzeń masowych, ze względu na brak Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w powiatach ościennych, SOR w Kępnie obsługuje także powiaty: wieruszowski, ostrzeszowski, oleśnicki, kluczborski oraz namysłowski, co przekłada się na ponad 370 tysięcy mieszkańców. Do tej liczby należy jeszcze dochodzą turyści przebywający na terenie powiatu kępińskiego czasowo lub długoterminowo oraz osoby przejeżdżające przez region tranzytem. Ze względu na ograniczenie w ostatnim okresie działalności medycznej w szpitalach w sąsiednich powiatach: szpital w Wieruszowie – brak oddziałów zabiegowych, szpital w Sycowie – brak oddziałów zabiegowych, pacjenci z tych  rejonów szukają pomocy medycznej w okolicznych placówkach, przede wszystkim w szpitalu w Kępnie. Nie bez znaczenia jest  lokalizacja szpitala na skrzyżowaniu dwóch ważnych szlaków komunikacyjnych: droga ekspresowa  S8 Wrocław – Warszawa z drogą krajową nr 11 Poznań – Katowice.

Inwestycja swoim zakresem obejmowała budowę lądowisko na dachu budynku szpitala, na wysokości około 15 metrów. Płyta lądowiska ma wymiar 21x20,50 metra. Do jej wykonania zużyto blisko 300 m³ betonu oraz około 40 ton stali. Płytę oparto na konstrukcji budynku, którą wzmocniono żelbetowym dźwigarem kratowym. Grubość płyty ze względu na wyprofilowane spadki ma od 15 do 20 cm.

Infrastrukturę lądowiska uzupełnia nowa nadbudowana winda zapewniająca komunikację oddziałów szpitalnych z lądowiskiem, tunel podwieszany łączący windę z płytą lądowiska. Obiekt wyposażony jest również w wyjście ewakuacyjne w postaci zewnętrznej klatki schodowej oraz pomieszczenie hydroforowni. Infrastrukturę lądowiska dopełnił montaż sieci i urządzeń potrzebnych do obsługi lądowiska.

Nie znaleziono galerii.

do góry