• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
09 Styczeń 2017
kategoria:
Aktualności

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu za pośrednictwem swojej strony internetowej niemal codziennie publikuje komunikaty o przekroczeniu poziomu dopuszczalnego zanieczyszczenia powietrza. Zgodnie z opublikowanymi wynikami badań nasz region zakwalifikowany został w klasie czystości powietrza „C” - co oznacza, że stężenie zanieczyszczeń na terenie strefy przekracza poziomy dopuszczalne powiększone o margines tolerancji. W regionie przekroczenia te dotyczą: benzo(a)pirenu oraz pyłu PM10 i PM2,5.

Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w naszym regionie są indywidualne paleniska domowe i lokalne kotłownie, które zasilane są niejednokrotnie węglem słabej jakości. Do przyczyn wysokiej emisji pyłów należy również spalanie odpadów poprodukcyjnych, głównie płyt wiórowych.

Badania naukowe potwierdzają ze zanieczyszczenie powietrza skraca życie nawet o 20%. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wdychaniu pyłów zawieszonych można przypisać 8% zgonów z grupy nowotworów płuc, 5% zgonów z powodu chorób układu krążenia oraz 3% zgonów z powodu różnego rodzaju infekcji oddechowych. Jednocześnie zanieczyszczenie powietrza sklasyfikowano jako ludzki kancerogen Grupy 1, w której znajdują się takie substancje jak: azbest, pluton, czy promieniowanie UV.

Należy podkreślić, że pyły oddziałują szkodliwie nie tylko na zdrowie ludzkie, ale także na roślinność  - pył, który osadza się na ich powierzchni, zatyka aparaty szparkowe roślin oraz blokuje dostęp światła utrudniając tym samym fotosyntezę. W przypadku gleb skutkuje zanikiem składników odżywczych a zanieczyszczona pyłem woda zmiana swoje pH.

Pyły wykazują małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, związane jest to z ich zdolnością do kumulacji w organizmie ludzkim co ma znaczenie jako czynnik  rakotwórczy.

Najważniejszym elementem w walce o czystsze powietrze jest nasza świadomość.

Zwróćmy uwagę na to czym ogrzewamy nasze domy, czym zasilane są  przydomowe kotłownie. Zwracajmy uwagę na nasze najbliższe otoczenie.

Reagujmy widząc przypadki łamania prawa w tym obszarze.

  http://powietrze.poznan.wios.gov.pl/

do góry