„Tutaj także jest Wielkopolska” – historyczno – kulturalno – przyrodniczy dorobek Powiatu Kępińskiego
- kategoria:
- Aktualności
Warto przypomnieć, że w 2014 roku przypada 15 – lecie samorządności powiatowej a 12 września - 25. rocznica powołania pierwszego niekomunistycznego w powojennej Polsce rządu.
W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele samorządu powiatowego i samorządów gminnych, starostowie ościennych, zaprzyjaźnionych powiatów oraz przedstawiciele jednostek organizacyjnych, instytucji i działających na obszarze powiatu organizacji. Ponadto udział wzięli przedsiębiorcy współpracujący na różnych płaszczyznach z Powiatem Kępińskim, autorzy publikacji „Tutaj także jest Wielkopolska”, laureaci powiatowego konkursu fotograficznego pn. „Cztery pory roku powiatu kępińskiego” oraz lokalne i regionalne media. Wśród przybyłych gości znalazł się także Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.
Uczestnicy uroczystości mogli wysłuchać utworu Marka Grechuty „Wolność’, którego słowa nawiązywały do świętowanych rocznic. W związku z 15-leciem samorządu powiatowego spotkanie rozpoczęto od chwili ciszy upamiętniającej osoby, których już nie ma tj. radnych, pracowników i innych osób zasłużonych dla powiatu kępińskiego.
Oficjalne uroczystość otworzył gospodarz Starosta Kępiński Włodzimierza Mazurkiewicz, który w swojej wypowiedzi nawiązał do 4 czerwca 1989 roku, kiedy to w Polsce odbyły pierwsze częściowo wolne wybory. Jak podkreśla starosta: 25-lat temu Polacy jasno nakreślili swoją tożsamość, wybrali wolność bo wybrali Solidarność. Wszystko co stało się później, tak naprawdę było konsekwencją tej daty. Oczywiście były wydarzenia wyjątkowe, takim była data 1 maja 2004 roku, czyli wejście Polski do UE. Ale pomiędzy tymi datami powstał polski, nowoczesny, demokratyczny samorząd. Następnie marszałek Marek Woźniak nawiązując do świętowanych rocznic przypomniał, że 15-lecie samorządności powiatowej ściśle wiąże się z 15-leciem samorządu wojewódzkiego. Ta wolność to jest rzeczywiście zadanie, to jest wyzwanie. Czy nam się to udaje robić najlepiej jak można?-pytał marszałek. Pewnie nie. Ale tak go szlifujemy jak potrafimy. Dokonując różnych ocen musimy uświadomić sobie nie tylko to, że 25 lat temu dostaliśmy szansę budowania nowej rzeczywistości ale że robimy to na obszarze, który przez stulecia podlegał destrukcji, pożogom wojennym, który zrywał ciągłość chociażby ekonomicznego wzrostu, pomyślności ludzi. Czasami zapominamy o tym a myślę, że warto w takich chwilach o tym pamiętać – mówił marszałek Marek Woźniak.
Kolejnym etapem uroczystości była promocja i prezentacja wydanej przez Powiat Kępiński książki pt. „Tutaj także jest Wielkopolska” – historyczno – kulturalno – przyrodniczy dorobek Powiatu Kępińskiego. Publikację szczegółowo omówił i zaprezentował Starosta Kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz. W swojej wypowiedzi przedstawił najważniejsze rozdziały książki oraz jej charakter, a także związane z nią ciekawostki. Podziękował również gminom, instytucjom oraz osobom współpracującym przy tworzeniu książki
Uroczystość uświetniona została nadaniem odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych w powiecie kępińskim osób. Na wniosek Starosty Kępińskiego Włodzimierza Mazurkiewicza – Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak nadał Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego – Januszowi Smiataczowi. Wyróżnienie to zostało przyznane za m.in. wybitne starania na rzecz integracji osób niepełnosprawnych oraz promocję województwa.
Następnie wręczone zostały kolejne niecodzienne wyróżnienia. W związku z tym, że w powiecie kępińskim zamieszkuje wielu znakomitych i wybitnych osób, które swoją pracą, postawą społeczną i ogromnym zaangażowaniem, stanowią wzór do naśladowania, Powiat Kępiński ustanowił regulamin nadawania tytuł Ważna Indywidualność Powiatu. Pierwsze nominacje wręczył Starosta Kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz. Te wyjątkowe odznaczenia otrzymali Zuzanna Czworowska i Marian Lorenz. Zwieńczeniem upamiętniającym nadanie wyróżnień WIP 2014 było symboliczne zasadzenie „Samorządowych Drzew Wolności” z imionami laureatów. Drzewa sadzili sami laureaci w towarzystwie osób wręczających odznaczenia.
Na zakończenie części oficjalnej uroczystości rozstrzygnięto i wręczono nagrody w Powiatowym konkursie fotograficznym – „Cztery Pory Roku Powiatu Kępińskiego”. Konkurs ten stanowił jeden z etapów realizacji projektu pn. „Tutaj także jest Wielkopolska” – historyczno – kulturalno – przyrodniczy dorobek Powiatu Kępińskiego i był otwarty dla wszystkich fotografów amatorów – mieszkańców powiatu kępińskiego. Tematem przewodnim konkursu były cztery pory roku, a jego celem głównym ukazanie walorów powiatu kępińskiego na ich tle. Dodatkowo konkurs miał za zadanie pobudzenie mieszkańców do większej aktywności społecznej i wzajemnej integracji, a także zobrazowanie powiatu ich oczami. Celem jaki postawiło sobie Starostwo Powiatowe była także chęć udokumentowania lokalnego dziedzictwa historyczno – kulturalnego m.in. w oparciu o fotografie, co pośrednio pokazało również zmiany, jakie zaszły na terenie powiatu kępińskiego w okresie minionych 15 lat.
Do konkursu zgłoszonych zostało 130 prac, z których jury konkursowe uwzględniając stronę techniczną, kompozycyjną i artystyczną zdjęć wyróżniało 29 prac, z których wybrało 3 najlepsze fotografie.
- Miejsce III otrzymał Przemysław Leśniarek za fotografię „Walka o przetrwanie”
- Miejsce II otrzymał Piotr Szczurek za fotografię „Las rychtalski – droga do osady Zachciała”
- Miejsce I otrzymała Milena Zawadzka za fotografię „Letnie wyładowanie”
Nagrody wręczyli Starosta Kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz oraz Przewodniczący Rady Powiatu Kępińskiego Ryszard Przybylski.
Na koniec obchodów 15-lecia Powiatu Kępińskiego Włodzimierz Mazurkiewicz wzniósł toast, życząc powiatowi wszystkiego najlepszego na kolejne lata istnienia. Całą uroczystość uświetniał kwartet smyczkowy z Filharmonii Kaliskiej.
Powiązana galeria zdjęć:
Nie znaleziono galerii.