Szpital w Kępnie jednym z największych ośrodków wykonujących dostępy naczyniowe do dializ w Polsce
- kategoria:
- Aktualności
W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Kępnie wykonuje się operacje wytworzenia i naprawy dostępów naczyniowych do hemodializ.
Jak podkreśla Beata Andrzejewska dyrektor szpitala -Wyspecjalizowanych ośrodków zajmujących się dostępami naczyniowymi w Polsce bardzo brakuje. Dlatego z dumą pragniemy poinformować, że w naszym szpitalu od roku wykonywane są operacje wytworzenia i naprawy dostępów naczyniowych do hemodializ.
Operowani w Kępnie pacjenci pochodzą z aż 7 województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, śląskiego, opolskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego - można więc śmiało stwierdzić, że Szpital w Kępnie stał się ponadregionalnym centrum dostępów naczyniowych do hemodializ.
Realizacja tego typu zabiegów to inicjatywa Ordynatora Oddziału Nefrologii i Stacji Dializ Jacka Sobolewskiego.
Według szacunkowych danych przewlekła choroba nerek może dotyczyć 4,5 miliona Polaków, z czego aż 90 proc. nie zdaje sobie z tego sprawy – choroba rozwija się podstępnie i latami. Przewlekła choroba nerek to drugie pod względem częstości zapadania przewlekłe schorzenie w Polsce.
Przewlekła choroba nerek to schorzenie właściwie nieuleczalne. W terapii stosuje się leczenie nefroprotekcyjne (farmakologiczne i żywieniowe) oraz nerkozastępcze (hemodializa, dializa otrzewnowa i ostatecznie przeszczep nerki).
Liczba chorych z niewydolnością nerek wymagających leczenia dializami systematycznie wzrasta.
W Polsce dializowanych jest obecnie blisko 30 tysięcy pacjentów.
Zanim chory zostanie podłączony do sztucznej nerki w celu oczyszczenia krwi z zatruwających organizm substancji przemiany materii, musi mieć wykonany tzw. dostęp naczyniowy czyli chirurgiczne połączenie tętnicy i żyły na kończynie górnej, gdzie będzie można wkłuć igły dializacyjne. Również pacjenci już dializowani wymagają często naprawy swoich dostępów naczyniowych do hemodializy. Są to najczęściej operacje pilne, ratujące życie.
W kępieńskim szpitalu tego typu zabiegi wykonuje doktor Jakub Turek, który jest chirurgiem naczyniowym z 30-letnim doświadczeniem. Doktor specjalizuje się w dostępach naczyniowych do hemodializ i jest w tej dziedzinie uznanym autorytetem. Wykonał m.in. pierwsze w Polsce operacje wszczepienia protezy HeRO, wszczepienia naczyń biologicznych pochodzenia ludzkiego Humacyte (tych operacji wykonał najwięcej na świecie!), wszczepienia protez naczyniowych do wczesnego nakłuwania oraz opracował własną metodę angioplastyki zwężeń przetok do dializ pod kontrolą ultrasonografu.
Do doktora Jakuba Turka dołączyła grupa młodych chirurgów z Wrocławia, pasjonatów dostępów naczyniowych: Michał Szałkiewicz, Piotr Dawidczyk, Anita Wandyszewska i Jakub Migoń. Wraz z pracownikami Szpitala: personelem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Oddziału Chirurgii, Oddziału Nefrologii i przede wszystkim personelem Bloku Operacyjnego, w pierwszym roku działalności przeprowadzono aż 240 operacji naczyniowych dostępów do hemodializ.