Światowy Dzień Rzucania Palenia
- kategoria:
- Aktualności
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kępnie uprzejmie informuje, że Główny Inspektorat Sanitarny prowadzi ogólnopolską kampanię społeczną "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!" realizowaną w ramach "Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych". W związku z obchodzonym Światowym Dniu Rzucania Palenia, na terenie Starostwa Powiatowego w Kępnie 19.11.2015 r. w godzinach 8.30-11.00 utworzony został punkt z materiałami profilaktycznymi. Jednocześnie zainteresowane osoby mogły dodatkowo zmierzyć sobie poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu za pomocą smokerlyzera.
Wyniki największego badania poświęconego o paleniu tytoniu w Polsce (GATS) pokazują, że palenie tytoniu jest nadal zjawiskiem powszechnym wśród dorosłej populacji kraju - pali 31% mężczyzn i 23% kobiet. Ponad połowa palaczy (50,2%) niezależnie od płci, wieku czy miejsca zamieszkania rozważa rzucenie palenia. Głównymi czynnikami zerwania z nałogiem są: uświadomienie sobie szkodliwości palenia , oraz wzrost ceny papierosów .
Aby być bardziej skutecznym w rzucaniu palenia, warto przeczytać:
Jak rzucić?
• Wybierz termin zaprzestania palenia tytoniu. Przed tym dniem, pozbądź się wszystkich papierosów, popielniczki, zapalniczki i innych akcesoriów palacza. Nie pozwalaj nikomu palić w domu. Napisz sobie listę powodów, dla których chcesz rzucić palenie i zachowaj ją aby w chwilach zwątpienia móc do niej wrócić i przypomnieć sobie co skłonił Cię do rzucenia palenia.
•Porozmawiaj z lekarzem lub pielęgniarką na temat leków, które pomogą Ci rzucić palenie.
•Zasięgnij odpowiedniej porady. Możesz zwiększyć swoje szanse na rzucenia palenia na dobre korzystając z profesjonalnej pomocy psychologa. Poradnictwo może dostarczyć praktycznych umiejętności do pokonania uzależnienia od nikotyny, a także wsparcia i zachęty.
•Znajdź substytuty palenia. Gdy masz chęć palenia, zrób coś, aby odciągnąć swoje myśli od palenia. Porozmawiaj z przyjacielem, idź na spacer, albo idź do kina, wybierz właściwy sposób dla siebie. Aby zmniejszyć stres wynikający z rzucania palenia zacznij np.: ćwiczyć, medytować, weź gorącą kąpiel lub poczytaj. Spróbuj gumy bez cukru lub cukierków, aby zagłuszyć pragnienie zapalenia. Pij dużo wody. Dodatkowo możesz spróbować zmienić swoje codzienne czynności.
•Bądź przygotowany na nawrót choroby. Większość ludzi ma nawroty i znowu zaczyna palić, w ciągu pierwszych trzech miesięcy po rzuceniu. Nie zniechęcaj się, jeśli pojawi się nawrót. Pamiętaj, że wiele osób próbuje rzucić kilka razy przed ostatecznym rzuceniem. Każde kolejne podejście przybliża Cię do ostatecznego rzucenia palenia.
Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym tel : 801 108 108.
Jeśli masz zamiar rzucić lub jesteś w trakcie rzucania palenia i potrzebujesz porady, zadzwoń !