20 Grudzień 2013

18 grudnia w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie odbyło się świąteczne seminarium bibliotekarzy powiatu kępińskiego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych, oraz członkowie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Koła w Kępnie. Dyrektor biblioteki powiatowej Wiesław Walas przekazał przybyłym życzenia zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w Nowym 2014 Roku oraz podsumował merytorycznie rok 2013. Pracownicy biblioteki powiatowej przygotowali edukacyjną prezentację multimedialną pt.: „Drugie życie książki”. Pomysły w niej zawarte mogą być inspiracją dla bibliotekarek, które będą mogły wykorzystać je w prowadzonych przez siebie warsztatach i zajęciach z młodzieżą i dziećmi. Nie zabrakło również rozmowy o książkach, tym razem polecane były książki blogerek. W czasach Internetu bardzo popularną formą dzielenia się swoimi zainteresowaniami z innymi ludźmi są blogi. Niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę, gdyż ich autorzy to osoby z dużą wiedzą, nieprzeciętnym talentem i lekkim piórem. Takie blogi zyskują nie tylko duże grono fanów, ich autorki i autorzy prędzej, czy później wydają własne książki. Wiele z nich zasługuje na miejsce w naszych bibliotekach. Dzięki blogom mamy ułatwiony kontakt z ich autorami, możemy skomentować ich książkę czy wyrazić swoją opinię na zadany temat. Biblioteki jako współczesne centra informacji udostępniają nie tylko książki ale różnego typu informacje, których poszukują czytelnicy np.: na tematy specjalistyczne - „jak się oblicza przyrost rzeczywisty ludności i gdzie szukać o tym informacji”, jak i porady życiowe nt.: żywienia, kłopotów ze zdrowiem, rozkłady jazdy autobusów i pociągów oraz przepisów na dobre świąteczne pierniczki. Zawód bibliotekarza wymaga ciągłego dokształcania, poszerzania swoich umiejętności i podążania za trendami współczesnego świata. Świat blogów jest jednym z takich trendów, z których bibliotekarze mogą czerpać wiele nowych informacji i udostępniać je innym.