07 Kwiecień 2009

XII Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich – Warszawa 2-3.04.2009r.
Jubileuszowa uroczystość odbyła się 2 kwietnia w Warszawie z okazji 10-lecia ZPP i reformy administracyjnej kraju, dzięki której powstały powiaty.
Nagrody wręczali prof. Jerzy Regulski, założyciel Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, jeden z twórców samorządu terytorialnego w Polsce oraz Kazimierz Kotowski, prezes Zarządu ZPP.
W obradach wzięło udział blisko 300 starostów, a także przedstawiciele rządu i parlamentu, m.in.: doradca Prezydenta RP Danuta Wawrzynkiewicz, wicemarszałek senatu Marek Ziółkowski, sekretarz stanu MSWiA Tomasz Siemoniak, senator Władysław Ortyl, poseł Bronisław, Dutka, poseł Witold Gintowt-Dziewiałtowski, poseł Grażyna Gęsicka, poseł Sławomir Nauman, , poseł Mirosław Pawlak, Katarzyna Hall, Marek Sawicki, Tadeusz Nalewajk, Czesława Ostrowska, Piotr Żukowski (MKiDN), Jolanta Orlińska, Jacek Paszkiewicz, Dariusz Zielecki (NIK), Zdzisława Wasążnik, David Lindeman (ZPN), prof. Michał Kulesza, prof. Jerzy Regulski, Barbara Imiołczyk – prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, prof. Julian Auleytner – doradca Rzecznika Praw Obywatelskiech, Alfred Domagalski, Józefa Szczepańczyk (PSL), Bartłomiej Balas (POT) i in.

W trakcie zgromadzenia wręczono nagrody dla zwycięzców w organizowanym przez ZPP rankingu powiatów, miast na prawach powiatu i gmin oraz nagrody dla starosty dziesięciolecia. Podczas spotkania przedstawiony został także projektu budżetu związku na 2009 r.  oraz założenia do programu działania związku na rok 2009.
Prestiżową statuetkę dla Starosty Dziesięciolecia otrzymał Starosta Kępiński Jerzy Trzmiel sprawujący funkcję Starosty od początku powstania powiatów.
Akcentu związanego z Ziemią Kępińską nie zabrakło też podczas ogłoszenia „Rankingu najlepszych powiatów, miast na prawach powiatu i gmin”. 12 gminą  w Polsce została w klasyfikacji prowadzonej przez ZPP Gmina Bralin.

Program Zgromadzenia Ogólnego obejmował m.in.:

- Wystąpienia zaproszonych gości i przedstawicieli instytucji oraz organizacji partnerskich i współpracujących ze Związkiem Powiatów Polskich.

- Przyjęcie Sprawozdania Prezesa Zarządu z działalności Zarządu za rok 2008 oraz z wykonania budżetu Związku za rok 2008.

- Uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców rankingu powiatów, miast na prawach powiatu i gmin prowadzonego przez ZPP.

- Uhonorowanie okolicznościowymi statuetkami Starostów/ Prezydentów/ Samorządowców Dziesięciolecia. Statuetką tą został uhonorowany Starosta Kępiński Jerzy Trzmiel.

- Podpisanie listu intencyjnego w sprawie współpracy pomiędzy Związkiem Powiatów Polskich a Komendą Główną Policji.

- Sformułowanie i przyjęcie Stanowisk XII Zgromadzenia Ogólnego ZPP:
w sprawie ustrojowej roli samorządu powiatowego
w sprawie ustawy o finansach publicznych
w sprawie dochodów powiatów
w sprawie zwrotu przez powiaty nadpłaty za kartę pojazdu
w sprawie kryteriów podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2009
w sprawie przywrócenia jednolitego systemu publicznego szkolnictwa ponadgimnazjalnego
w sprawie zmian systemowych w ochronie zdrowia
w sprawie zasad podziału środków pomiędzy oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia
w sprawie kierowania dzieci pozbawionych opieki do rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych
w sprawie wydłużenia do 2015 r. terminu osiągania standardów przez domy pomocy społecznej
w sprawie wprowadzenia zmiany zasad finansowania urlopów dla poratowania zdrowia nauczycieli