Sesja
- kategoria:
- Aktualności
10 stycznia br. odbyło się XVI posiedzenie Rady Powiatu Kępińskiego w trakcie, której Radni przyjęli apel o odstąpienia od zamiaru likwidacji Sądu Rejonowego w Kępnie. Radni wyrazili w nim stanowczy sprzeciw wobec zasad projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych, utworzenia zamiejscowych wydziałów w niektórych sądach rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i właściwości. Według dostępnej wiedzy projekt rozporządzenia zakłada likwidację sądów rejonowych, w których jest mniej niż 15 etatów sędziowskich, jako działających niesprawnie; ich zdolność orzecznicza jest w ocenie Ministra ograniczona, co w związku z naturalną absencją powoduje opóźnienia w rozpoznawaniu prowadzonych spraw. Względy oszczędności finansowych stanowią również przesłankę ograniczenia ilości samodzielnych sądów rejonowych i utworzenie w ich dotychczasowych siedzibach samodzielnych wydziałów większych sądów, przede wszystkim zamiejscowych wydziałów karnych i cywilnych.
Zaznaczyć należy, że tego rodzaju założenia mogą zasługiwać na aprobatę w niektórych, konkretnych przypadkach funkcjonujących w Polsce małych sądów. Jednakże z posiadanych informacji nie wynika, iżby założenia planowanej reformy miały opierać się o kryteria skonkretyzowane do okoliczności działania określonych sądów, aby oparte były o analizę warunków, jakości i efektywności ich pracy.
W tej sytuacji Rada Powiatu Kępińskiego z dezaprobatą odniosła się do objętego tym projektem zamiaru likwidacji Sądu Rejonowego w Kępnie. Kępiński Sąd jest ważną dla należytego funkcjonowania Powiatu Kępińskiego placówką nie tylko ze względów historycznych i czysto prestiżowych. Względy przyjętej w projekcie, ujednoliconej wielkości zatrudnienia sędziów i powiązane z nią sztywno założenie nieefektywności i kosztochłonności działania sądów nie znajdują w tym przypadku żadnego uzasadnienia.
Od 15 lat Sąd Rejonowy w Kępnie ma siedzibę w wybudowanym dla tego celu nowoczesnym budynku. Obiekt ten wzniesiono przy zaangażowaniu wszystkich lokalnych władz samorządowych, przy pełnym wsparciu Ministerstwa Sprawiedliwości. Stanowi on dziś praktycznie lokalny ośrodek wymiaru sprawiedliwości (poza Sądem mieści siedziby Prokuratury Rejonowej, kancelarii notarialnej). Warunki lokalowe w jakich działa kępiński Sąd są znacznie lepsze od często spotykanych jeszcze w niektórych większych sądach. Obiekt Sądu Rejonowego w Kępnie utrzymywany jest w bardzo dobrym stanie technicznym, czego dowodem są trwające obecnie prace termomodernizacyjne wraz z remontem elewacji.
Zarówno godne warunki pracy, jak również sprawna organizacja pracy zapewniana przez Kierownictwo Sądu i sędziów orzekających powoduje, że rozpoznawanie spraw w poszczególnych wydziałach, nie może zostać uznane za nadmiernie przewlekłe bądź nazbyt kosztowne. Sąd Rejonowy w Kępnie na podstawie ostatnich badań i oceny dokonanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości za 2010 rok uplasował się na jednym z czołowych miejsc w kraju pod względem szybkości prowadzonych postępowań, i to łącznie we wszystkich jego wydziałach.
Sąd Rejonowy w Kępnie obejmuje swą właściwością miejscową obszar zamieszkały przez blisko 60 tys. osób, zamieszkałych na stosunkowo rozległym obszarze południowego krańca Wielkopolski. W tym kontekście duże znaczenie ma możliwość dostępu obywateli do placówki, zapewnienie im właściwych standardów realizacji prawa do sądu. Według założeń projektu m. in. sprawy pracownicze miałyby być rozpoznawane w Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wielkopolskim (trudno przewidzieć rzeczywiste efekty projektu co do innych, poza karnym i cywilnym, wydziałów). Stan taki powodowałby zwiększenie odległości od sądu do 60 – 80 km, co powodowałoby niewątpliwie znaczny wzrost kosztów po stronie mieszkańców, częściowo również sądów, jak też znaczące zwiększenie czasu