10 Maj 2023
Kwalifikacja wojskowa
Ruszyła kwalifikacja wojskowa

Termin tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie kępińskim wyznacza się w okresie od 10 maja do 25 maja 2023 roku.
Powiatowa Komisja Lekarska w Kępnie będzie miała swoją siedzibę w budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Kępnie – Mianowice 2 h i pracować będzie codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 16.30.
Komisja ta jest właściwa terytorialnie dla mieszkańców miasta i gminy Kępno oraz gmin: Baranów, Bralin, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal, Trzcinica.
Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18. rok życia.
Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy, obowiązana jest przedstawić:
-dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
-dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe,
-posiadaną dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają), w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej,
-dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia (świadectwo jej ukończenia) lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.
Warto pamiętać, że na osobę, która nie stawiła się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, Wójt lub Burmistrz z urzędu albo na wniosek przewodniczącego Powiatowej Komisji Lekarskiej lub Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.