29 Sierpień 2011

W piątek 26.08.2011r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Kępnie  odbyło się spotkanie, którego celem były rozmowy zmierzające do przywrócenia połączenia kolejowego na linii 181 Wieluń – Kępno – Oleśnica – Wrocław.

W spotkaniu uczestniczyli gospodarze spotkania Starosta Kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz, Wicestarosta Ryszard Dachowski oraz zaproszeni goście Zbigniew Potyrała Starosta Oleśnicki, Sławomir Pytel Wicestarosta Oleśnicki, Andrzej Szymanek  Starosta Wieruszowski, Bogdan Nawrocki Burmistrz Urzędu Miejskiego w Wieruszowie, Piotr Pawłowski Z-ca Burmistrza Miasta Oleśnicy, Robert Małecki Z-ca Burmistrza Urząd Miasta i Gminy Syców, Bożena Henczyca Wójt Gminy Perzów, Zdzisław Zakrzewski Naczelnik Wydziału Promocji, Informacji, Kultury i Sportu Urząd Miasta i Gminy Kępno, Magdalena Kopańska Doradca Burmistrza ds. promocji Urzędu Miasta i Gminy Wieluń, Romuald Szewczuk Naczelnik Wydziału Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miasta i Gminy Wieluń, Józefa Majerczak Członek Zarządu PKP Polskie linie Kolejowe S.A. w Warszawie, Dariusz Bałoniak Dyrektor Zakład Linii Kolejowych w Ostrowie Wlkp., Jan Maga Dyrektor Zakład Linii Kolejowych we Wrocławiu, Andrzej Draizajter Dyrektor Zakład Linii Kolejowych we Wrocławiu, Stanisław Kokot Sekcja Krajowa Kolejarzy NSZZ Solidarność, Zdzisław Jasiński Przewodniczący NSZZ Solidarność  przy Zakładzie Linii Kolejowych w  Ostrowie Wlkp., Wojciech Jurkiewicz Dyrektor Firma Przewozowa  Freightliner, Krzysztof Włodarczyk Dyrektor Firma Przewozowa  Freightliner, Ryszard Boduszek Prezes Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu, Tomasz Maciejewski Sekretarz Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu, Piotr Hołoś Członek Zarządu, Czesław Kokot Członek Zarządu.

Wznowienie ruchu pociągów na trasie linii 181 przyczyniłoby się do bardziej aktywnego i dynamicznego rozwoju regionu łódzkiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.  Dzięki rewitalizacji linii  szanse na zrealizowanie mają potrzeby integracji komunikacyjnej regionu oraz koncepcja zrównoważonego rozwoju tych obszarów. Otwarcie połączenia stanowiłoby świetną alternatywę dla przeciążonej już od dłuższego czasu drogi krajowej Nr 8 co w szczególny sposoby oddziaływałoby na szybsze połączenie skracając czas przejazdu między Wrocławiem a Warszawą dla kibiców EURO 2012.
Jednak jak zauważyła obecna na spotkaniu Członek Zarządu PKP Polskie linie Kolejowe S.A. w Warszawie Józefa Majerczak ze względu na zbyt wysoki koszt rewitalizacji linii, unowocześnienie jej jest realne dopiero w nowej perspektywie unijnej. Wówczas samorządy mogły by wspólnie wykonać studium wykonalności i wraz z Urzędem Marszałkowskim aplikować o środki na rewitalizację linii 181. Znaczącym faktem jest także brak środków na realizację powyższego celu w kasie samorządów. Wobec powyższego planuje się zaproszenie do rozmów Marszałka Województwa Wielkopolskiego i poproszenie go o stanowisko w powyższej sprawie.  W trakcie spotkania sporządzony został protokół, który przekazany zostanie na jego ręce.

Stowarzyszenie Klub Sympatyków Kolei wspólnie ze Starostwem Oleśnickim i Kępińskim w dniu 17 września 2011r. organizuje przejazd pociągu specjalnego na linii 181, na odcinku Wrocław  - Oleśnica – Kępno – Wieruszów – Wieluń Dąbrowa i z powrotem.