03 Listopad 2021
 szkolny koordynator projektu Paulina Pacyna-Dawid Liceum Ogólnokształcące Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie

Dnia 26 sierpnia 2021 roku Liceum Ogólnokształcące Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie otrzymało Krajową Odznakę Jakości (eTwinning Quality Label) za drugi rok Projektu Erasmus+ pn. „EuroWizje – Dźwięki i Kolory Naszej Europy”, który był realizowany w naszej szkole w roku szkolnym 2020/2021. eTwinning to część unijnego programu pod patronatem Komisji Europejskiej, mającego za zadanie pomoc w realizacji projektów szkolnych przy pomocy technologii informacyjno-komunikacyjnych. Opiekunami projektu w liceum w ubiegłym roku byli: szkolny koordynator projektu Paulina Pacyna-Dawid i nauczyciele wspomagający – nauczyciel języka angielskiego Marek Froń i pani dyrektor Danuta Stefańska.
Odznaka Jakości przyznawana jest przez Krajowe Biuro eTwinning Polska najciekawszym projektom, które prezentują wysoki poziom w kwestii innowacyjności i kreatywności, a także w interesujący sposób korzystają z technologii TIK i swoje działania opierają na współpracy i wspólnych efektach wszystkich zaangażowanych partnerów.
Ponadto dnia 28 października bieżącego roku nasze liceum otrzymało również Europejską Odznakę Jakości eTwinning (European Quality Label) Centralnego Biura eTwinning! Oznacza to, że ubiegłoroczna praca grupy Erasmus+ została oceniona jako reprezentująca najwyższy europejski poziom! W związku z tym wyróżnieniem szkoła otrzymała certyfikat (podobnie jak w przypadku Krajowej Odznaki Jakości), a także wyróżniony projekt zostanie pokazany na Europejskim Portalu www.etwinning.net.
Projekt realizowany jest w naszej szkole w latach 2019-2022 we współpracy z pięcioma szkołami partnerskimi: Vollen Ungdomsskole z Norwegii, Gymnazium Pribram z Czech, Liceo Calasanzio z Carcare (Włochy), XIII Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Fredry (Zespół Szkół Nr 5) z Wrocławia i koordynatora projektu - Gymnasium Ulricianum Aurich z Niemiec. Ma on na celu współpracę na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk.
Co roku europejska młodzież, posługując się językiem angielskim, koncentruje się na innym podtemacie – pierwszy rok trwania projektu dotyczył muzyki – nawiązaliśmy wtedy współpracę, chcąc podkreślić wyjątkowość naszego regionu, z Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie (wzięliśmy udział w warsztatach poświęconych polskiej muzyce ludowej i tradycjom regionalnym) oraz Operą Wrocławską (uczestniczyliśmy w zajęciach pn: „Zostań amanti dell’opera”, podczas których zaśpiewaliśmy z podziałem na głosy najznakomitsze utwory operowe). Drugi – nagrodzony rok projektowy – nawiązywał do malarstwa (zacieśniliśmy wtedy współpracę z MZK w Kępnie, koncentrując się na twórczości patrona muzeum – Tadeusza Piotra Potworowskiego i tłumacząc dla Muzeum Ziemi Kępińskiej fragmenty kolorowanki wybitnego artysty). Warto zauważyć, że, zarówno pierwszy, jaki i drugi rok projektu upłynął nam pod znakiem pandemii koronawirusa – odwołane zostały krótkoterminowe wymiany młodzieży do Norwegii (2020) i Niemiec (2021). Większość działań udało się – jak to pokazują wyróżnienia – z sukcesem – przenieść zdalnie na platformę edukacyjną eTwinning!
W tym roku szkolnym zajmujemy się fotografią. Nadal współpracujemy z partnerami na platformie eTwinning. Mamy jednak nadzieję, że w tym roku szkolnym uda nam się uczestniczyć w organizowanej przez szkołę czeską krótkoterminowej wymianie młodzieży w Przybramie. Wszyscy trzymamy kciuki, żeby tak się stało!