28 Kwiecień 2020
Logo PUP
Duże zakłady pracy w powiecie kępińskim nie zwalniają pracowników. Mniejsze wnioskują           o wsparcie w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Na koniec lutego tego roku stopa bezrobocia w powiecie kępińskim wynosiła 1,6%. W marcu stan osób bez pracy kształtował się na poziomie 550 bezrobotnych, w większości byli to bezrobotni bez prawa do zasiłku.

Bezrobocie wg stanu na 27 kwietnia 2020r. wynosi 631 osób.

Rejestrujący się bezrobotni w okresie panującej pandemii są to bezrobotni rejestrujący się                      na podstawie:

• wygaśnięcia umowy o pracę – 23%
  • rozwiązania za porozumieniem stron – 33%
  • rejestrujący się do celów ubezpieczenia zdrowotnego/korzystania z pomocy OPS – 18%
  • wypowiedzenia przez pracodawcę z przyczyn dotyczących zakładu pracy – 26%

O zwolnieniu grupowym do tej pory do PUP w Kępnie wpłynęło 1 zgłoszenie dotyczące 17 pracowników, w tym część pracowników z powiatu oleśnickiego.

Wzrost bezrobocia ma zatrzymać rządowa tarcza antykryzysowa. Część dużych firm korzysta z możliwości wsparcia z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu.

Właściciele mikro, małych i średnich firm których w powiecie działa bardzo dużo, też borykają się z problemami. Dla nich „tarcza” przewiduje wsparcie, dzięki któremu mogą przetrwać najbliższe miesiące.

Powiatowy Urząd Pracy w Kępnie, z wnioskowanej kwoty 95 mln, z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej otrzymał dla przedsiębiorców powiatu kępińskiego na wsparcie sytuacji kryzysowych 20 mln zł. Wsparcie obejmuje działania z ustawy z 2 marca 2020 r.     o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz wprowadzone zmianami w ustawie z dnia 16 kwietnia 2020 o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Aktualnie wnioski można składać drogą elektroniczną oraz ze względu na liczne błędy w  dotychczas składanych wnioskach i związane z tym uzupełnienia braków, Urząd wstrzymał składanie dokumentów do skrzynki podawczej. W związku z tym w celu usprawnienia i przyspieszenia realizacji wniosków od 24 kwietnia PUP wyznaczył 2 punkty bezpośredniej obsługi klientów. PUP pomaga firmom szybko się z tym uporać.

Wsparcie udzielone przez PUP wg stanu na dzień 27 kwietnia 2020 roku :

• Niskoprocentowe pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla mikroprzedsiębiorców – nabór ciągły od 1 kwietnia br.:
    • wpłynęło 1.350 wniosków na łączną kwotę 6.750.000 zł
    • rozpatrzono 520 wniosków,
    • wypłacono 425 pożyczek na łączną kwotę 2.125.000,00 zł
  • dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców - nabór od 17 kwietnia do 30 kwietnia br.:
    • wpłynęły 33 wnioski na łączną kwotę 1.117.356,31 zł
  • dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych - nabór od 17 kwietnia do 30 kwietnia br.:
    • wpłynęło 28 wniosków na łączną kwotę 148.680,00 zł
  • dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla organizacji pozarządowych - nabór od 17 kwietnia do 30 kwietnia br.:
    • wpłynęło 0 wniosków.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej PUP Kępno: