• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
20 Grudzień 2013
kategoria:
Aktualności
11 grudnia br. w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Kępnie odbyło się piąte posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia, działającej jako organ opiniodawczo-doradczy Starosty w zakresie polityki rynku pracy. Otwarcia posiedzenia dokonał jej Przewodniczący Piotr Hołoś. W obradach udział wzięli: Czesław Balcerzak – reprezentujący samorząd gminy Rychtal, Tadeusz Obalski – Przedstawiciel Pracodawców, Grzegorz Hadzik – reprezentujący samorząd gminy Trzcinica, Bożena Henczyca – reprezentująca samorząd gminy Perzów, Czesław Kokot – Przedstawiciel Zarządu Powiatu Kępińskiego, Wiktor Gruszka Przedstawiciel związków zawodowych, dyrektor PUP - Iwona Rataj.

Dyrektor PUP Iwona Rataj przedstawiła sytuację na koniec listopada na lokalnym rynku pracy. Stwierdziła, że lokalny rynek pracy w ostatnim okresie nie uległ większym zmianom. Stopa bezrobocia utrzymuje się na poziomie 5,1%. W listopadzie br. poziom bezrobocia wzrósł zaledwie o 6 osób, natomiast w stosunku do lutego, kiedy to bezrobocie w 2013r. było na najwyższym poziomie odnotowano spadek aż o 429 osób. Aktualnie w rejestrze PUP w Kępnie zarejestrowanych jest 1396 osób bezrobotnych, wśród których aż 84 % nie ma  prawa do zasiłku. Nadal w trudnej sytuacji na lokalnym rynku pracy pozostają osoby – z terenów wiejskich, bezrobotne kobiety (64% ogółu zarejestrowanych) i młodzież do 25 roku życia oraz bezrobotni z wykształceniem wyższy, których liczba z miesiąca na miesiąc wzrasta, a dla których ofert pracy „jak na lekarstwo”.

Członkowie Rady zapoznali się również z informacją dot. bieżącego funkcjonowania PUP w Kępnie oraz planowaną reformą urzędów pracy. Dyrektor PUP przedstawiła m.in. nowe metody i modele pracy z klientem, profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych, nowe instrumenty wsparcia dla osób szukających pracy i wynagradzania pracowników urzędów za osiągane wyniki.

Ponadto, obrady PRZ dotyczyły wprowadzenia kolejnych zmian do programów specjalnych „Trampolina do kariery” oraz „Mama i tata pracuje dla skrzata”, które miały charakter „czyszczący” wydatki finansowe, powstałe w wyniku tzw. odzysku oszczędności w trakcie realizacji poszczególnych form wsparcia. Biorąc pod uwagę utrzymanie głównych założeń i kształt programu specjalnego oraz efektywność na niezmienionym niż planowano poziomie Rada uznała w pełni zasadne i celowe wprowadzenie zmian w postaci zwiększenia kwoty na bezzwrotne dotacje na otwarcie własnej działalności gospodarczej dla osób bezrobotnych o 167.669,36 zł.

W ramach wolnych wniosków Powiatowa Rada Zatrudnienia zaopiniowała propozycję zlecenia bankom dokonywanie wypłat świadczeń pieniężnych dla bezrobotnych i innych uprawnionych osób, finansowanych ze środków Funduszu Pracy w okresie 1.02.2014r. – 31.01.2016 r.

Po przedstawieniu argumentów Przewodniczącego Rady PRZ wyraziła również opinię w zakresie powierzenia swoich kompetencji, w zakresie opiniowania spraw należących do ich zadań, wyznaczonym  członkom PRZ działającym w ramach Komisji Kwalifikacyjnej ds. programów rynku pracy powołanej przez Starostę Kępińskiego, upoważniając ich jednocześnie w ramach tzw. wzajemnego „Traktatu zaufania” do: zmiany kryteriów podziału środków Funduszu Pracy na finansowanie programów dotyczących promocji zatrudnienia i innych fakultatywnych zadań i dokonywania przeniesień planowanych wydatków pomiędzy poszczególnymi paragrafami klasyfikacji budżetowej na podstawie propozycji przeznaczenia środków na rzecz aktywizacji zawodowej bezrobotnych i wydatków fakultatywnych, opracowanych przez PUP w Kępnie. Powierzenie tych obowiązków przyczyni się do sprawnej realizacji nałożonych na PUP w Kępnie zadań ustawowych oraz zapewni prawidłową gospodarkę finansową i płynność w wydatkowaniu środków publicznych. Jest to od lat sprawdzona i skuteczna metoda w zakresie reagowania na zmiany zachodzące na lokalnym rynku pracy, co wpływa na terminowe wydatkowanie środków publicznych zgodnie z przeznaczeniem wg planu finansowego – argumentował Piotr Hołoś.

do góry