Ponad milion dla bezrobotnych
- kategoria:
- Aktualności
27 maja 2013 r. w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Kępnie zorganizowana została konferencja prasowa. W spotkaniu, którego gospodarzami byli Dyrektor PUP – Iwona Rataj oraz Starosta Kępiński – Włodzimierz Mazurkiewicz, wzięli udział przedstawiciele lokalnych mediów. Głównym tematem posiedzenia było zaprezentowanie programów specjalnych, na które PUP w Kępnie pozyskał ogółem 1.124.800,00 zł.
Podczas konferencji omówiono założenia 3 Programów Specjalnych – dla osób bezrobotnych z grup, którym najtrudniej zaistnieć na rynku pracy: osób do 30. roku życia oraz rodziców samotnie wychowujących co najmniej 1 dziecko do 6. roku życia.
Starosta Włodzimierz Mazurkiewicz zwrócił uwagę na fakt, że Powiat Kępiński znalazł się w nielicznym gronie jednostek samorządowych, które w wyniku konkursu – przeprowadzonego na podstawie surowo ocenianych wniosków, uzyskały rekomendację Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a tym samym dofinansowanie z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Tylko 2 powiaty w Wielkopolsce realizowały będą programy specjalne, dla omawianych grup bezrobotnych, z czego znaczną część, bo 67 % otrzymał Powiat Kępiński. "Myślę, że to spory sukces i należy się z tego cieszyć" – podkreślał Starosta.
Dyrektor PUP Iwona Rataj przedstawiła poszczególne programy: „Kapitał na dobry początek”, „Mama i tata pracuje dla skrzata” oraz „Trampolina do kariery”, podkreślając, że ogółem zaktywizowanych zostanie 110 osób bezrobotnych wymagających niestandardowego wsparcia w procesie aktywizacji. Programy te, zakładają zorganizowanie ustawowych form pomocy (m.in.: staży, szkoleń, prac interwencyjnych) oraz nowych, pozaustawowych specyficznych elementów wspierających zatrudnienie (refundacji składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, dodatków komunikacyjnych, premii motywacyjnych, itp.). Wpływ na wybór działań programowych miała bieżąca analiza zjawisk zachodzących na kępińskim rynku pracy zebrana na podstawie informacji o przejawach i symptomach problemów społecznych, która poparta została szczegółowym zdefiniowaniem rzeczywistych problemów omawianych grup w ramach przeprowadzonych analiz oraz badań ankietowych.
Wraz z Urzędem Pracy program wspierać będą: Ośrodki Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie Związek Byłych Pracowników PGR, Cech Rzemiosł Różnych, lokalni pracodawcy, jednostki szkoleniowe oraz lokalne media. Współpraca z wybranymi partnerami rynku pracy zaangażowanymi w proces jego wdrażania przyczyni się do efektywnej aktywizacji bezrobotnych, zapewni skuteczne osiągnięcie przyjętych wskaźników oraz spełni cele programu. Efektem finalnym podjętych działań w ramach programów będzie uzyskanie zatrudnienia lub samozatrudnienia przez ponad 90% ich uczestników.
Ponadto, w trakcie spotkania przedstawiona została wdrożona od 27 maja br. na terenie całego kraju możliwość rejestracji osób bezrobotnych i poszukujących pracy, a także rezerwowania terminów wizyt rejestracyjnych w urzędach pracy za pośrednictwem Internetu. Nowe uregulowania przewidują, ze pozostający bez pracy będzie mógł bez wychodzenia z domu zarejestrować się w PUP. Rejestracja ma się odbywać według systemowego harmonogramu, co w praktyce będzie oznaczało, że osoby korzystające z tej formy, zaoszczędzą swój czas i nie będą musiały czekać w kolejkach.
Powiązana galeria zdjęć:
Nie znaleziono galerii.