• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
02 Marzec 2015
kategoria:
Aktualności
W dniu 1 marca 2015 obchodziliśmy kolejny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Kępnie odbyły się uroczystości ku czci bohaterów podziemia niepodległościowego.

W wydarzeniu tym uczestniczył Starosta Kępiński Witold Jankowski, przewodniczący Rady Powiatu Kępińskiego Stanisław Baliński oraz członek Zarządu Powiatu Krystyna Możdżanowska.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. św. Marcina w Kępnie, którą odprawił proboszcz parafii ks. kanonik Jerzy Palpuchowski. Następnie zebrane delegacje, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji z obszaru powiatu kępińskiego złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem ,,Bohaterom walk o wolność i niepodległość'' a także przy krzyżu i tablicy pamięci „Pomordowanym przez Urząd Bezpieczeństwa”.

Później wszyscy zebrani udali się do Kępińskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się prelekcja poświęcona Żołnierzom Wyklętym. Zaprezentowano dokumenty, w których postacie ludzi niezłomnych przedstawili historycy: Stanisław Bogaczewicz ( IPN Wrocław ) oraz Krzysztof Bondas. Uroczystość uświetnił występ "Małej Garstki" z Sycowa. Organizatorem przedsięwzięcia był kępiński fanklub Lecha Poznań oraz stowarzyszenie „Solidarni w działaniu”.

Warto nadmienić, że Żołnierze Wyklęci przez całą niemiecką i sowiecką okupację w okresie II wojny walczyli z okupantami. Należeli do różnych formacji: między innymi Armii Krajowej, organizacji Wolność i Niezawisłość i Bataliony Chłopskie. Po zakończeniu wojny nie wszyscy włączyli się w budowanie komunistycznego państwa. Większość wierzyła, że powstanie jeszcze wolna Polska. Nie oddali broni, zaczęli walczyć. Komuniści mówili o nich: reakcjoniści, faszyści, czy po prostu mordercy i bandyci. Pozbawiono ich wszelkich praw, wsadzano do więzień, torturowano i mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. A oni niezłomni nie składali broni. Żołnierze Wyklęci nie uznali końca II wojny światowej - walczyli zarówno z komunistycznymi władzami Polski Ludowej, ale też z okupującym Polskę sowieckim wojskiem. W walkach podziemia z władzą zginęło około 15 tys. ludzi, w tym około 7 tys. członków podziemia.

Powiązana galeria zdjęć:

Nie znaleziono galerii.

do góry