02 Październik 2008
01 października w Bibliotece Powiatowej w Kępnie odbyła się promocja 4 zeszytów powiatowych p.n. „Pałacyki i dworki powiatu kępińskiego” wydanych przez Starostwo Powiatowe Kępnie. Promocję uświetniła wystawa obrazów przedstawiających wybrane pałacyki i dworki namalowane przez Joannę Walas.
Do wydania czwartego Zeszytu Powiatowego,  wykorzystano wiedzę i materiały mieszkańca powiatu kępińskiego,  lokalnego regionalisty - Henryka Tyszkiewicza oraz materiały udostępnione przez Wydział Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Kępnie. Aby ułatwić Czytelnikom Zeszytu zwiedzanie zaprezentowanych obiektów, na początku publikacji umieszczono mapę powiatu z zaznaczonymi obiektami, pałace i dworki przedstawiono w kolejności alfabetycznej gmin, do których należą.  Pałace i dworki to skarby naszego powiatu. Po 1945 r. wiele z nich uległo całkowitemu zniszczeniu, tak jak np. dworek barokowy z 1786 r. w Mielęcinie czy dworek w Gierczycach. W 1945 r. spłonął pałac rodziny Tschuschke w Mianowicach. To jednak co zostało zasługuje na zainteresowanie i powinno być ocalone. Na terenie powiatu znajduje się ponad 30 dworków i pałaców. Ciekawsze przedstawiono w niniejszym wydawnictwie. Większość z nich wymaga zagospodarowania i remontu. Pozytywnym przykładem funkcjonowania tego typu obiektów są  zespoły pałacowo-parkowe, np. w Siemianicach, Mroczeniu, Laskach, Grębaninie czy Olszowie. Są to skarby naszej kultury, tak samo jak otaczające je parki, które często przypominają pozostawioną bez opieki dżunglę. Widok pałacyków i dworków podnosi człowieka na duchu i zachęca do refleksji nad historią i przemijaniem. Myślą, wyobraźnią sięgamy do lat, gdy były one ogniskiem życia kulturalnego, często naukowego oraz społecznego.
W trakcie promocji zeszytów Starosta Kępiński Jerzy Trzmiel wyraził  nadzieję, że  kolejny Zeszyt Powiatowy spotka się, tak jak poprzednie, z ogromnym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Ziemi Kępińskiej oraz aby jego lektura stała się dla wszystkich Czytelników inspiracją do poznawania ciekawych zakątków i pereł powiatu kępińskiego.