"Order Radości"
- kategoria:
- Aktualności
Powiat kępiński, piąty w kraju, 10 października w trakcie uroczystej Gali uhonorowany został tytułem „Powiat Przyjazny Niepełnosprawnym” oraz „Orderem Radości”
Latem 2008 Najwyższa Kapituła nominowała powiat kępiński do tytułu „Powiat Przyjazny Niepełnosprawnym”. Jest on przyznawany za wyjątkową i skuteczną działalność na rzecz osób, które oczekują i potrzebują wsparcia, pomocy. Ta działalność poddawana jest na miejscu ocenie. Wizytowane są ośrodki, centra pomocy, oceniana działalność urzędów, instytucji, stowarzyszeń. Kapituła skupia ludzi polityki, nauki, kultury z różnych miast Polski.
Swoją obecnością Galę uświetnili Senator Piotr Kaleta, Piotr Kurylak Prezes Polskiego Towarzystwa Osób Niepełnosprawnych, Wicestarosta Ostrzeszowska Zofia Witkowska oraz samorządowcy powiatu kępińskiego, dyrektorzy jednostek, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji, pracodawcy.
Starosta Jerzy Trzmiel wyróżnił z okazji przyznania powiatowi statuetki osoby oraz instytucje wspierające osoby niepełnosprawne na terenie naszego powiatu. Wyróżnieni zostali:
1. Włodzimierz Mazurkiewicz
2. Maria Główka
3. Kierownik PCPR – Zuzanna Czworowska
4. Prezes Stowarzyszenia „Światło” Grażyna Gatner oraz Kierownik Warsztatów Jan Sumisławski
5. Dyrektor DPS – Wacław Waliszewski
6. Dyrektor ZSS – Leszek Fijałkowski
7. Dyrektor PUP – Jolanta Kubiak
8. P.P.H.U „Domel”SP.j - ZBIGNIEW, JACEK, TOMASZ DOBIEN
9. Fabryka Mebli „BENIX” Bernard i Lidia Kaczorowscy
10. Fabryka Mebli „WER-SAL” Zbigniew, Łukasz, Bożena Kaczorowscy
11. INTER „S” Sp. zo.o Irena Edward Walczak
12. Meble Laski Sp. zo.o Henryk Kaczorowski
13. P.P.H.U DOLMAR Sp.j Ryszard, Lidia, Artur Dobień
Powiat kępiński jest powiatem, który już od chwili reaktywacji w 1999 roku dostrzegał i starał się rozwiązywać problemy osób niepełnosprawnych.
Jedną z pierwszych decyzji podjętych przez radę pierwszej kadencji była uchwała o przeprowadzeniu generalnego remontu Zespołu Szkół Specjalnych. Jak się okazało, był to jeden z bardzo wielu problemów dotyczących osób niepełnosprawnych, który istniał w powiecie. Początkiem działań na rzecz osób niepełnosprawnych stało się stworzenie Powiatowej Strategii Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. Po wielu staraniach i ogromnej pracy 27 lipca 2001 roku powiat został zakwalifikowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – jako jeden z 23 powiatów w kraju, do programu DOMINO.Strategia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym została doceniona w województwie wielkopolskim i nagrodzona w 2002 roku nagrodą „HIT 2001”.
Na terenie powiatu działa Dom Pomocy Społecznej w Rzetni,
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, którego duży zakres działalności stanowi wszechstronna pomoc osobom niepełnosprawnym.
W powiecie działają liczne stowarzyszenia wspomagające niepełnosprawnych: „Amazonki” . „Julia”, „Nieść Radość”, ‘Cornunum” , „Bractwo Św. Idziego” oraz zasługujące na wyróżnienie stowarzyszenie „Światło”. Niewątpliwym sukcesem Stowarzyszenia jest utworzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Słupi pod Kępnem.
Podsumowując w powiecie kępińskim przez wiele lat dokonały się zmiany na rzecz osób niepełnosprawnych. Zmiany zarówno prawne, dotyczące infrastruktury, jak i zmiany mentalności.
Stworzono nowoczesnego systemy wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin, który umożliwiły prowadzenie działań edukacyjnych, rehabilitacyjnych i leczniczych. Wsparcie osób niepełnosprawnych odbywało się przy czynnym udziale wszystkich istniejących na terenie powiatu podmiotów zajmujących się tą problematyką. Sukces powiatu polegał na współpracy władz powiatowych, gminnych, organizacji pozarządowych oraz innych instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, mogących wspierać przedsięwzięcie programu zarówno merytorycznie i finansowo.