24 Styczeń 2020

W piątek 24 stycznia w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kępnie odbyło się posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy, działającej jako organ opiniodawczo-doradczy Starosty w zakresie polityki rynku pracy.

Otwarcia posiedzenia dokonał jej Przewodniczący Wiktor Gruszka. W obradach udział wzięli: Starosta Kępiński Robert Kieruzal, Dyrektor PUP Iwona Rataj, Adam Staszczyk - Wójt gminy Rychtal, Grzegorz Hadzik – Wójt gminy Trzcinica, Marta Dąbrowska-Sołtysik – Przedstawiciel Forum Społeczno Gospodarczego, Sławomir Chudy - przedstawiciel związków zawodowych, Grzegorz Grzunka, oraz Marek Wróbel – przedstawiciel pracodawców, a także pracownicy PUP.

Kierownik CECH-u Marek Wróbel—przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej ds. Programów Rynku Pracy — złożył sprawozdanie z działalności prac komisji (zewnętrznej i wewnętrznej) w roku 2019, w którym wymienił przyjęte przez komisje: kryteria podziału środków, beneficjentów programów oraz czas trwania pomocy finansowej z Funduszu Pracy. Komisja zewnętrzna działa społecznie: obradowała 35 razy, opiniując wnioski pracodawców oraz bezrobotnych  w zakresie pomocy finansowej z Funduszu Pracy.

Ponadto Powiatowa Rada Rynku Pracy jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykorzystania środków finansowych oraz racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy przeznaczonymi na finansowanie programów dotyczących promocji zatrudnienia i innych fakultatywnych zadań.

Posiedzenie Rady przyniosło jedną z najważniejszych decyzji z punktu widzenia osób bezrobotnych – podział środków. Dyrektor PUP przedstawiła propozycję przeznaczenia środków Funduszu Pracy i Krajowego Funduszu Szkoleniowego na rok 2020, którą członkowie Rady stosowną uchwałą podjęli jednogłośnie. Powiat kępiński na aktywizację w roku 2020 posiada łącznie 2 759 300,00 zł. Dzięki tym środkom 221 osób bezrobotnych będzie mogło skorzystać z różnych form wsparcia. Bezrobotni w 2020r. skorzystają z następujących instrumentów: staże - 107 osób, dotacje na działalność gospodarczą – 35 osoby, szkolenia zawodowe – 18 osób, bony szkoleniowe – 27 osób, prace interwencyjne – 10 osób, roboty publiczne – 10 osób, refundacja pracodawcy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy – 2 osoby, prace społecznie użyteczne – 7 osób, bon na zasiedlenie – 5 osób.Środki KFS stanowić będą kwotę 707 100,00 za którą PUP przeszkoli w ramach kształcenia ustawicznego 606 pracowników i pracodawców.

Ponadto Powiatowa Rada Rynku Pracy jednogłośnie zaopiniowała kierunki szkoleń zawodowych dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy oraz w ramach kształcenia ustawicznego dla pracowników i pracodawców na rok 2020 przedstawione przez Urszulę Krowiarz – specjalistę ds. rozwoju zawodowego.