O międzynarodowym spotkaniu projektu Erasmus+ w Przybramie
- kategoria:
- Aktualności
Erasmus+ zmienia życie, otwiera umysły. O tym, czy hasło projektu ma odwołanie w praktyce, przekonali się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie, którzy po raz kolejny wzięli udział w międzynarodowej konferencji w ramach projektu Erasmus+.
Dnia 6 kwietnia 2018 grupa dziewięciorga uczniów pod opieką pani dyrektor Danuty Stefańskiej i pana Marka Fronia, wyruszyła w podróż do Przybramu. To właśnie w tym czeskim mieście spotkały się delegacje ze szkół partnerskich projektu: Gymnazium Pribram z Czech, Liceo Calasanzio z Włoch, Vollen Ungdomsskole z Norwegii, XIII Liceum Ogólnokształcącgo im. Aleksandra Fredry z Wrocławia oraz Liceum Ogólnokształcącgo Nr I z Kępna. Celem projektu jest przyczynianie się do rozwijania umiejętności jego uczestników, modernizacja systemów edukacji, szkoleń oraz wspierania młodzieży, a także zwalczanie przemocy i dyskryminacji. Projekt podkreśla szczególnie znaczenie współpracy międzysektorowej.
W celu lepszego poznania się poszczególnych uczestników spotkania i przełamania barier językowych młodzież została podzielona na grupy międzynarodowe, w których współpracowała przez cały okres trwania wyjazdu. Nadrzędnym celem projektu było stworzenie historii (powstała ona metodą „kreatywnego pisania” – każda ze szkół partnerskich jest autorem jednego z rozdziałów opowieści), w której zostały ukazane problemy Unii Europejskiej, między innymi: alkoholizm, narkomania, dyskryminacja, homofobia, siecioholizm czy smog, który został omówiony przez uczniów liceum z Kepna jako dominujący problem w Polsce.
Jednak udział w projekcie to nie tylko ciężka praca. Gra sportowa „TEPfactor”, Przybram poznany dzięki interaktywnej grze nawigacyjnej, Praga, sztuka teatralna ,,The Best of IMAGE” będąca połączeniem pantomimy z grą świateł czy kurs języka czeskiego to tylko niektóre wydarzenia, które pozostaną na zawsze w pamięci uczestników konferencji. Projekt Erasmus+ jest bodźcem od lat aktywującym licealną młodzież, pozwalającym poznać siebie i innych ludzi. Jest również niepowtarzalną szansą na rozwój, dlatego też chyba najlepiej promuje hasło Unii Europejskiej: zjednoczona w różnorodności. Wszyscy Europejczycy są inni, ale przyświeca im wspólny cel: walki o lepsze jutro. Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego Nr I w Kępnie, dzięki projektowi, mogła się do niej przyczynić.
Opracowano na podstawie artykułu uczennicy klasy I D Julii Kozicy
Nie znaleziono galerii.