Narada Szefa Obrony Cywilnej
- kategoria:
- Aktualności
31.01.2011r. w Starostwie Powiatowym w Kępnie pod przewodnictwem Starosty Kępińskiego Włodzimierza Mazurkiewicza odbyła się Narada Roczna Szefa Obrony Cywilnej.
W spotkaniu udział wzięli; przedstawiciele gmin i zakładów pracy prowadzący sprawy obronne oraz przedstawiciele KP Policji, KPP Straży Pożarnej, Sanepidu, Weterynarii, Szpitala, Rejonu Gazowniczego i energetyki RZD w Kępnie.
Po powitaniu zebranych przez Starostę Kępińskiego Włodzimierza Mazurkiewicza i przedstawieniu programu zebrania, krótkie podsumowanie zadań obronnych przedstawił Z-ca Kierownika Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obronnych Tadeusz Witkowski, wskazując na prace aktualizujące dokumentację planistyczną, przeprowadzone treningi SWOiA oraz na funkcjonowanie łączności radiowej zarządzania kryzysowego.
Następnie szefowie inspekcji i służb ocenili zagrożenia i akcje ratownicze jakie zaistniały w 2010 r.
1. Komendant PSP w Kępnie – Wojciech Grabarek, potwierdził znaną rekordową ilość akcji przeprowadzonych w 2010 r., która wyniosła 1144. Na szczęście większość (1007) to akcje związane z miejscowymi zagrożeniami, których nasilenie związane z podtopieniami trwało od maja do sierpnia. Ten trend zadań realizowanych przez straż jest każdego roku większy.
Zdarzeń związanych z pożarami było 121, o charakterze małym z mniejszymi stratami materialnymi. Podkreślił również zaangażowanie OSP, których udział w akcja ratowniczych wyniósł ok. 40% .
2. Kierownik Rejonu Gazowniczego w Kępnie – Zbigniew Pichet, również uznał rok 2010 za czas spokoju, gdyż wystąpiły tylko zagrożenia realizacji prac ziemnych zbyt blisko sieci gazowniczej bez jej naruszenia. Innym ważnym dla bezpieczeństwa mieszkańców tematem jest kontrola instalacji gazowniczej, która należy do obowiązków właścicieli obiektów. Pan Pichet przedstawił problem tzw. naszego „zagłębia meblowego”, czyli spalanie odpadów szczególnie w domowych kotłowniach, przez co do atmosfery wydostają się szkodliwe opary zawierające dioksyny.
3. Z-ca Komendanta Policji w Kępnie – Ireneusz Krysiak, zasygnalizował nieznaczne zwiększenie przestępczości związanej z kradzieżami, w porównaniu z 2009 r. i zatrzymanie 257 nietrzeźwych kierujących pojazdami. Według wstępnej opinii wzrost kradzieży, wiąże się z brakiem dodatkowych policyjnych patroli pieszych, i niedostatecznym rozwojem monitoringu miejskiego.
4. Dyrektor Powiatowej Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – Wanda Lepka, uznała rok 2010 za czas względnego spokoju, choć Sanepid prowadził wiele akcji związanych z uświadomieniem społeczeństwu zagrożeń związanych z grypą i spożywaniem produktów rolnych z zalanych upraw. Uspokajająca opinia Sanepidu dotyczy sprowadzania do Polski , mięsa wieprzowego, kurczaków i jaj z Niemiec. Na teren naszego Powiatu te artykuły nie dotarły. Sanepid w tym temacie ściśle współpracuje z Powiatową Inspekcją Weterynaryjną.
5. Powiatowy Lekarz Weterynarii – Krzysztof Rudziński, przypomniał o przypadku zagrożenia związanego z przekroczeniem ilości cynku w paszy dla zwierząt. Wystąpiły również podejrzenia wścieklizny u zwierząt dzikich. Ponadto podkreślił dobrą współpracę z PPSS-E i Policją w sprawach kontroli wyrobów spożywczych.
6. Dyrektor Rejonowej Dyspozycji Ruchu w Kępnie - Ignacy Dymacz, nie stwierdził wystąpienia większych szkód w sieciach energetycznych na terenie Powiatu. Przypomniał tylko 2 przypadki porażenia prądem z sieci o wyższym napięciu. W zakładzie w Donaborowie i na terenie Powiatu Wieruszowskiego. Wypadki te związane były z nieostrożnym prowadzeniem prac w okolicy tych sieci, z których porażenie może nastąpić ze względu na zbytnie zbliżenie się do sieci przesyłowej, bez jej dotknięcia.
Ponadto p. I. Dymacz, w skrócie przedstawił zmiany restrukturyzacyjne dyspozycji pogotowia energetycznego. O szczegółach zmian społeczeństwo zostanie dokładnie poinformowane w stosownym czasie.
7. Przedstawiciel SP ZOZ w Kępnie – Eugeniusz Grzesiak, zaproponował przekazanie Komendzie PSP w Kępnie rentgenoradiometru celem orientacji ratowników przy wypadkach drogowych pod względem radiologicznym.
8. Przedstawiciel UMiG Kępno - Aneta Szydlik, przedstawiła przebieg akcji ratowniczej związanej z pożarem kamienicy wielorodzinnej w Kępnie. W związku z tym zebrani potwierdzili konieczność posiadania przez straż specjalnego namiotu służącego do czasowego zebrania poszkodowanych i zwiększenia możliwości udzielania pierwszej pomocy.
Na zakończenie Starosta Kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz przedstawił zadania obrony cywilnej zarządzania kryzysowego i spraw obronnych, nałożonych przez Wojewodę Wielkopolskiego.
Są to:
1. Restrukturyzacja systemu wczesnego ostrzegania i alarmowania.
2. Realizacja wymiany przestarzałego sprzętu obrony cywilnej i przygotowanego na potrzeby ludności.
3. Wykorzystanie możliwości sieci radiotelefonicznej zarządzania kryzysowego do integracji służb ratowniczych z Centrami Reagowania Kryzysowego gmin i powiatu.
4. Szkolenia i ćwiczenia zespołów reagowania kryzysowego oraz koordynacji działań z siłami ratowniczymi.
5. Szkolenie i ćwiczenia stałego dyżuru.
6. Tworzenie bazy danych sprzętu ratowniczego i uzupełnianie magazynów OC o sprzęt przeciwpowodziowy.