NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA W POWIECIE KĘPIŃSKIM W 2016 ROKU
- kategoria:
- Aktualności
Od początku roku 2016 na terenie całej Polski zacznie działać system darmowej pomocy prawnej. Będzie to rezultat wejścia w życie ustawy przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości zakładającej stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Dzięki współpracy rządu, samorządów i organizacji pozarządowych system zagwarantuje bezpłatny dostęp do darmowych porad prawnych na poziomie lokalnym i zniweluje zbyt często występującą w naszym kraju barierę finansową do korzystania z profesjonalnej usługi prawnej.
W skali całego kraju powstaną 1524 punkty, w których nieodpłatnie będzie świadczona pomoc prawna przez adwokatów, radców prawnych a także doradców podatkowych i absolwentów prawa legitymujących się odpowiednim doświadczeniem (w punktach pomocy prowadzonych prze organizacje pozarządowe prowadzące działalność pożytku publicznego).
W powiecie kępińskim będą funkcjonować dwa punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Jeden będzie prowadzony przez Powiat Kępiński, drugi został powierzony do prowadzenia organizacji pozarządowej prowadzącej działalność pożytku publicznego wyłonionej w otwartym konkursie ofert.
Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej prowadzony przez Powiat Kępiński będzie miał dwie lokalizacje. Pierwsza z nich to Urząd Gminy w Baranowie (ul. Rynek 21; 63-604 Baranów). Druga lokalizacja to budynek Starostwa Powiatowego w Kępnie (ul. Kościuszki 5; 63-600 Kępno).
DNI PRZYJĘĆ:
Urząd Gminy w Baranowie - poniedziałki w godz. 14.00-18.00
Starostwo Powiatowe w Kępnie - wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 11.30-15.30
Nieodpłatnej pomocy prawnej w punkcie prowadzonym przez Powiat Kępiński udzielać będzie dwóch adwokatów i dwóch radców prawnych wskazanych odpowiednio przez Okręgową Radę Adwokacką w Poznaniu oraz Okręgową Izbę Radców Prawych w Poznaniu.
Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej powierzony do prowadzenia organizacji pożytku publicznego (w drodze konkursu wybrano Związek Młodzieży Wiejskiej) będzie miał 5 lokalizacji w Urzędach Gmin w: Perzowie, Łęce Opatowskiej, Rychtalu, Bralinie i Trzcinicy.
Lokale gminne na prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej zostały udostępnione dzięki uprzejmości włodarzy gmin Baranowa, Perzowa, Łęki Opatowskiej, Rychtala, Bralina i Trzcinicy na podstawie porozumień zawartych z Powiatem Kępińskim.
DNI PRZYJĘĆ:
Urząd Gminy w Perzowie - poniedziałki w godz. 10.00-14.00
(Perzów 78; 63-642 Perzów)
Urząd Gminy w Łęce Opatowskiej - wtorki w godz. 10.00-14.00
(ul. Akacjowa 4, 63-645 Łęka Opatowska)
Urząd Gminy w Rychtalu - środy w godz. 10.00-14.00
(ul. Rynek 1; 63-630 Rychtal)
Urząd Gminy w Bralinie - czwartki w godz. 10.00-14.00
(ul. Rynek 3; 63-640 Bralin)
Urząd Gminy w Trzcinicy - piątki w godz. 10.00-14.00
(ul. Jana Pawła II 47; 63-620 Trzcinica)
Nieodpłatnej pomocy prawnej w punkcie prowadzonym przez Związek Młodzieży Wiejskiej udzielać będzie radca prawny.
Dla kogo?
Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają:
- młodzież do 26 roku życia,
- osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
- osoby, które ukończyły 65. lat,
- osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
- kombatanci,
- weterani,
- zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.
Co obejmuje?
Pomoc prawna będzie polegała na:
- poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach;
- wskazaniu osobie uprawnionej sposobu rozwiązania dotyczącego jej problemu prawnego;
- pomocy w sporządzeniu wymagającego wiedzy prawniczej projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym;
- sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.
Jakiego zakresu prawa dotyczyć będzie nieodpłatna pomoc prawna?
Uprawnieni będą mogli uzyskać informacje w zakresie:
- prawa pracy,
- przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
- prawa cywilnego,
- spraw karnych,
- spraw administracyjnych,
- ubezpieczenia społecznego,
- spraw rodzinnych,
- prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Pomoc nie będzie natomiast obejmowała spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.
Powiązana galeria zdjęć:
Nie znaleziono galerii.