• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
sekretariat@powiatkepno.pl
Strona główna Wydarzenia
08 Kwiecień 2025
kategoria:
Aktualności
Kwalifikacja wojskowa
Kwalifikacja wojskowa
Kwalifikacja wojskowa
Kwalifikacja wojskowa
Kwalifikacja wojskowa
Kwalifikacja wojskowa
Kwalifikacja wojskowa
Kwalifikacja wojskowa
Kwalifikacja wojskowa
Kwalifikacja wojskowa
Kwalifikacja wojskowa
Kwalifikacja wojskowa
Kwalifikacja wojskowa
Kwalifikacja wojskowa
Kwalifikacja wojskowa

Zgodnie z § 2 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia
27 listopada 2024 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2025 r. (Dz. U. z  2024 r., poz. 1765), Obwieszczeniem Wojewody Wielkopolskiego w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2025 r. na obszarze województwa wielkopolskiego oraz Zarządzeniem Nr 27/25 Wojewody Wielkopolskiego z dnia 17 stycznia 2025 r. w sprawie powołania Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej w Poznaniu i powiatowych komisji lekarskich do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2025 r., termin tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie kępińskim wyznacza się w okresie od 8 kwietnia do 24 kwietnia 2025 roku.

          Powiatowa Komisja Lekarska w Kępnie będzie miała swoją siedzibę w budynku dawnej sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Kępnie, przy ul. Szpitalnej 3a i pracować będzie od poniedziałku do piątku w godz. 8.15 – 16.15.

          Komisja ta jest właściwa terytorialnie dla mieszkańców miasta i gminy Kępno, miasta Rychtal oraz gmin: Baranów, Bralin, Łęka Opatowska, Perzów, Trzcinica.

Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy, obowiązana jest przedstawić:

-dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,

-dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe,

-posiadaną dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają), w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej,

-dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia (świadectwo jej ukończenia) lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Ważne jest więc, aby podczas stawiennictwa przedstawić powiatowej komisji lekarskiej dokumentację medyczną, mogącą świadczyć o aktualnym stanie zdrowia i przebytych chorobach. Ułatwi to komisji poprawne diagnozowanie i wydanie właściwego orzeczenia o stopniu zdolności do czynnej służby wojskowej. Jeżeli Powiatowa Komisja Lekarska nie będzie w stanie określić stopnia zdolności do czynnej służby wojskowej w oparciu o własne badania oraz dokumentację medyczną, przewodniczący komisji może skierować daną osobę na badania specjalistyczne lub na obserwację szpitalną, których wyniki uwzględniane zostaną w procesie orzeczniczym. Zarówno badania lekarskie, przeprowadzane w trakcie kwalifikacji wojskowej, jak i  badania specjalistyczne  oraz poddanie się obserwacji szpitalnej jest obowiązkowe i bezpłatne. Osoby,  które mają orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez komisje  ds. inwalidztwa powinny przedstawić zaświadczenie i historię choroby, co pozwoli ustalić schorzenie i odpowiadający temu paragraf, a w rezultacie orzec kategorię zdolności do służby wojskowej.

          W wyniku badań lekarskich, prowadzonych podczas kwalifikacji wojskowej określana zostaje kategoria zdrowia danej osoby wskazująca zdolność, czasową niezdolność, niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju lub trwałą i całkowitą niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz  w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny (kat. -  A, B, D,  lub E). Powiatowe komisje lekarskie wydają orzeczenia, o zaliczeniu do jednej z omówionych wyżej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, w formie decyzji administracyjnych.

         Warto pamiętać, że na osobę, która nie stawiła się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, Wójt lub Burmistrz z urzędu albo na wniosek przewodniczącego Powiatowej Komisji Lekarskiej lub Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów
o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

          Zgodnie z prawem, niestawienie się do kwalifikacji wojskowej przed Wójtem lub Burmistrzem, właściwą komisją lekarską lub Szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji
w określonym terminie i miejscu, lub odmowa poddania się badaniom lekarskim albo nieprzedstawienie dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności.

 

do góry