• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
25 Czerwiec 2014
kategoria:
Aktualności
W dniu 23 czerwca w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie odbyło się spotkanie młodzieży uczestniczącej w projekcie „Kępińskie Detale” z dr Iwo Gałeckim, dyrektorem Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach, który jest częścią Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
 

Tematem spotkania był Pałac Szembeków w Siemianicach i zmiany, które nastąpiły w nim po 1989 roku. Młodzież dowiedziała się jak przebiegała rewitalizacja budynku, jak wyglądały kontakty z konserwatorem zabytków, który czuwał nad remontami. Dyrektor omówił dalsze plany prac konserwatorskich i wspomniał o problemach jakie jeszcze przed nimi stoją. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się jakie funkcje spełnia obecnie Pałac w Siemianicach, ponieważ po przemianach ustrojowych w 1989 roku wiele z takich miejsc stało się ośrodkami lokalnego życia społecznego i kulturalnego.

Pałac został wzniesiony w 1835 roku przez Piotra Szembeka. W 1894 roku gmach całkowicie przebudowano. Działała tu Maria z Fredrów Szembekowa, która miała znaczący udział w stworzeniu w pałacu ośrodka polskiej kultury. Zgromadziła tu wiele pamiątek odziedziczonych po Fredrach (m.in. rękopisy „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry). Pamiątki te zaginęły w czasie okupacji niemieckiej. Aktualnie w pałacu znajduje się Leśny Zakład Doświadczalny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W otoczeniu pałacu znajduje się zabytkowy park krajobrazowy i klasycystyczna wozownia. Park o powierzchni 4,49 ha jest pomnikiem przyrody, o czym również wspomniał dr Iwo Gałecki.

Pałac Szembeków w Siemianicach jest jednym z 15-tu budynków z powiatu kępińskiego, które zostały wybrane przez młodzież uczestniczącą w projekcie jako przykłady budowli posiadających ciekawe detale architektoniczne. Zdjęcia i opisy architektoniczne tych budynków zostaną wykorzystane w publikacji, która będzie rozpowszechniana w formie drukowanej i elektronicznej.

Projekt „Kępińskie detale jest realizowany przez Stowarzyszenie Kulturalne EURO-ART w ramach specjalnego programu „Równać Szanse” Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Partnerem merytorycznym projektu jest Muzeum Ziemi Kępińskiej.

„Kępińskie Detale”- Pałac w Siemianicach„Kępińskie Detale”- Pałac w Siemianicach

do góry