09 Październik 2020
Starosta Kępińskiego Robert Kieruzal oraz Dyrekto Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach Iwo Gałecki
Starosta Kępińskiego Robert Kieruzal oraz Dyrektor Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach Iwo Gałecki

Od 2002 roku 10 października obchodzimy w Polsce Dzień Drzewa. To okazja do zwrócenia uwagi na temat roli jaką w ekosystemie odgrywają właśnie drzewa.

Temat ten jest jednak bardzo często traktowany prozaicznie i ogólnikowo. Paradoksalnie potrafimy zdefiniować rolę drzew w ekosystemie, ale często teorii nie towarzyszy praktyka.                                         Na potęgę z przestrzeni publicznej znikają zielone enklawy stając się kolejnym parkingiem czy placem budowy.

Nie zwracamy uwagi na nasze otoczenie. Latem w miastach męczy nas nagrzany słońcem beton a zimą z uwagi na wszędobylski smog brakuje nam powietrza. Ostanie miesiące trwania pandemii w znacznym stopniu zmusiły nas jednak do myślenia. Zamknięci w domach zaczęliśmy ponownie doceniać to co mamy a czego nie dostrzegaliśmy. Przyroda w tym głownie lasy stały się dla nas miejscem ucieczki i swobody. Las i przestrzenie poza miastami zaczęły wygrywać z galeriami handlowymi. - mówi starosta Robert kieruzal

W lesie zaczęliśmy szukać odpoczynku i spokoju. Dlatego w ramach akcji Powiatu Kępińskiego „Las dla mas”, którą w przededniu Dnia Drzewa rozpoczynamy chcemy pokazać to wszystko co kryje się w lesie. Bogactwo leśnego ekosystemu. W najbliższych miesiącach publikować będziemy krótkie filmy odnoszące się do znaczenia ekosystemu, chcemy też przybliżyć Państwu najciekawsze przyrodniczo zakątki powiatu kępińskiego. Przewodnikami  w tym temacie będą dla nas pracownicy Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach.

Mamy nadzieję, ze wiosną przyszłego roku bogatsi w wiedzę wspólnie z leśnikami będziemy chcieli posadzić w naszych otoczeniu nowe drzewa. Mamy nadzieję, ze dzięki tej akcji bardziej się zastanowimy czym palimy w piecach, gdzie wyrzucamy śmieci.

Film inaugurujący akcję ekologiczną pn.: "LAS DLA MAS" dostępny na facebooku Powiat Kępiński: https://www.facebook.com/watch/?v=963174724189036