Działania antykryzysowe w Wielkopolsce - konferencja
- kategoria:
- Aktualności
Starosta Kępiński Robert Kieruzal i dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kępnie Iwona Rataj byli jednymi z prelegentów w trakcie konferencji zorganizowanej we wtorek 2 czerwca przez Wojewodę Wielkopolskiego, dotyczącej wprowadzonych rozwiązań w ramach tarczy antykryzysowej stanowiącej wsparcie dla wielkopolskich przedsiębiorców i samozatrudnionych. Podczas konferencji przedstawione zostały także formy wsparcia realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz działania firm z regionu korzystających z rządowej pomocy.
Tarcza antykryzysowa pozwala korzystać z dofinansowania do wynagrodzeń dla pracowników, jeśli w zakładzie pracy nastąpił przestój ekonomiczny w związku z COVID-19. Tarcza antykryzysowa to także szereg działach w ramach Zakładu Usług Społecznych - wypłata postojowego czy zwolnienie ze składek ZUS. Przedsiębiorcy mogą korzystać również m.in. z pożyczek do 5 tysięcy złotych. Z kolei Tarcza finansowa opiera się na finansowaniu z Polskiego Funduszu Rozwoju i zawiera instrumenty wsparcia nie tylko dla mikrofirm, ale też dla małych, średnich i dużych firm.
Największym zainteresowaniem cieszą się pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. W skali Wielkopolski to ponad pół miliarda złotych. W Wielkopolsce do tej pory przyznano 110 tysięcy mikropożyczek na kwotę 549 milionów złotych.
Wojewoda prezentując działania w ramach tarczy antykryzysowej docenił szybkość rozpatrywania wniosków w powiatowych urzędach pracy na terenie Wielkopolski, m.in. w Czarnkowie, Gostyniu, Jarocinie, Kole, Kępnie, Międzychodzie, Pleszewie, Ostrzeszowie czy Szamotułach. W tych urzędach obsłużono niemal 100 proc. wniosków.
Z tarczy finansowej w Wielkopolsce skorzystało 24 tysięcy firm na kwotę 4 miliardów złotych. Dzięki programowi finansowanemu z Polskiego Funduszu Rozwoju udało się utrzymać 219 tys. miejsc pracy. Wielkopolska jest trzecim największym beneficjentem środków z Polskiego Funduszu Rozwoju.