13 Maj 2020
Logo ZUS
Obecnie priorytetem dla Powiatowego Urzędu Pracy jest wsparcie przedsiębiorców                          i pracodawców w ramach „tarczy antykryzysowej”.

W wyniku rządowych obostrzeń część branż musiała ograniczyć lub wręcz wstrzymać swoją działalność. Taka sytuacja ma miejsce również w powiecie kępińskim.

Uwzględniając potrzeby lokalnych przedsiębiorców Powiatowy Urząd Pracy w Kępnie,  zawnioskował o  kwotę 95 mln,  do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z której otrzymał dla przedsiębiorców powiatu kępińskiego na wsparcie sytuacji kryzysowych 40 mln zł.

Proces wsparcia przedsiębiorców z powiatu kępińskiego środkami przeznaczonymi na ten cel             w ramach „tarczy antykryzysowej” w związku z epidemią koronowirusa, rozpoczął się 1 kwietnia. Właściciele firm i przedsiębiorstw, a także samozatrudnieni, składają w Powiatowym Urzędzie Pracy wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń, a także pożyczki. Urząd na bieżąco realizuje napływające wnioski wg kolejności wpływu.            Do tej pory do kępińskiego Urzędu Pracy wpłynęło blisko 3.000 wniosków. Przedsiębiorcy, także osoby samozatrudnione, mogą liczyć m.in. na dofinansowanie do kosztów działalności oraz wynagrodzeń w wysokości 1300 złotych na pracownika, jeśli ich obroty spadły o 30 procent, 1820 złotych w przypadku spadku 50- procentowego i 2340 złotych, jeśli obroty spadły o 80 procent., a także na pożyczkę w wysokości 5 tyś. zł na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności. W ramach nowo wprowadzonych instrumentów pomocowych dla przedsiębiorców            z tzw. „Tarczy Antykryzysowej” dotyczących:

• niskooprocentowanych pożyczek na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla mikroprzedsiębiorców wpłynęło ponad 2600 wniosków na łączną kwotę 13.000.000 zł
  • dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców 144 wnioski na łączną kwotę 4.411.860 zł
  • dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych 108 wniosków na łączną kwotę 576 120 zł

Dane te pokazują, że rozwiązania pomocowe na rzecz sytuacji kryzysowych spotkały się już z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw, bowiem zapewniają bezpieczeństwo pracownikom oraz wpływają na zachowanie płynności i ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstw.

W celu zachowania odpowiednich warunków bezpieczeństwa wszyscy pracodawcy są umawiani na odpowiednie godziny, wcześniej ustalone telefonicznie. PUP w Kępnie uruchomił także 2 wejścia do budynku wyłącznie na potrzeby pracodawców starających się o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej.

W trybie ciągłym trwa nabór na niskooprocentowane pożyczki, natomiast na pozostałe instrumenty 14-dniowy nabór ogłoszony zostanie od 15 maja.