4 grudnia 2020 roku w życie wchodzą ważne zmiany dla kierowców
- kategoria:
- Aktualności
Łatwiej będzie zarejestrować auto, właściciele starszych samochodów zaoszczędzą na wymianie dowodów rejestracyjnych.
Oto najważniejsze zmiany:
- brak miejsca na wpis potwierdzający badanie techniczne pojazdu nie kończy ważności dowodu rejestracyjnego
Od 4 grudnia, zgodnie z dodanym po art. 74 artykułem 74a Prawa o ruchu drogowym, urząd wydaje nowy dowód rejestracyjny dla pojazdu, w którego dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym zabraknie miejsc na pieczątkę przeglądu, tylko jeśli właściciel pojazdu wyrazi wolę jego wymiany. W sytuacji, gdy w dowodzie rejestracyjnym nie ma już miejsca na pieczątkę, diagnosta po przeglądzie nie wpisze w nim daty kolejnego obowiązkowego badania. Ta znajdzie się wyłącznie na zaświadczeniu, które wydawane jest po badaniu technicznym.
- rejestracja pojazdu poza miejscem stałego zamieszkania
Od 4 grudnia zmienione prawo ułatwi zarejestrowanie pojazdu. Dziś przepisy przewidują, że ma się tym zająć starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania jego właściciela. W efekcie niektóre osoby, które wyjechały w związku z pracą czy nauką, ale nie zameldowały się na stałe, i kupiły pojazd, spotykały się z odmową jego rejestracji w mieście, do którego się przeprowadziły. Po zmianach będzie można zarejestrować pojazd w starostwie właściwym dla miejsca stałego lub czasowego zamieszkania.
Ponadto o czasową rejestrację, pozwolenie czasowe i wydanie zalegalizowanych tablic rejestracyjnych będzie można zwrócić się także do urzędu właściwego dla miejsca zakupu czy odbioru pojazdu - o ile jest to na terenie Polski.
- wyrejestrowanie pojazdu wywożonego za granicę
Od 4 grudnia starostwo zrobi to samodzielnie, z urzędu, gdy wydane zostanie pozwolenie czasowe w celu wywozu pojazdu za granicę. Do tej pory to właściciel pojazdu musiał go wyrejestrować.
Od soboty 5 grudnia 2020 r. osoba posiadająca polskie prawo jazdy nie będzie musiała mieć przy sobie dokumentu podczas prowadzenia pojazdu na terenie kraju. W razie kontroli policja zapyta o dane osobowe, a następnie wprowadzi je do obecnego w każdym radiowozie systemu komunikacji z bazą danych o kierowcach i pojazdach. Jednocześnie zniknie mandat w wysokości 50 zł za brak dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień. Oczywiście nie oznacza to, że będzie można wsiąść za kierownicę bez ich posiadania.
W 9 miesięcy od ogłoszenia nowelizacji, a więc od 4 czerwca 2021 r., w życie wejdzie kolejna zmiana. Od tego momentu – po nowelizacji w art. 73c Prawa o ruchu drogowym — nabywca nowego samochodu, przyczepy lub motoroweru będzie mógł upoważnić salon sprzedaży do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu, odbioru decyzji o czasowej rejestracji pojazdu, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic rejestracyjnych. Wszystko będzie mogło się odbyć drogą elektroniczną. W takim przypadku klient po prostu wyjedzie z salonu nowym autem i nie będzie musiał odwiedzać urzędu do otrzymania dowodu rejestracyjnego.
Ułatwienie przewidziano również dla nabywców aut używanych. Zgodnie ze znowelizowanym art. 73 ust. 1a jeśli kupiony pojazd był już zarejestrowany w Polsce, to niezależnie od miejsca jego rejestracji możliwe będzie złożenie wniosku o pozostawienie dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Będzie to możliwe wtedy, gdy tablice rejestracyjne na zakupionym pojeździe są w pełni czytelne i odpowiadają obowiązującemu wzorowi. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy ta zmiana wejdzie w życie. Będzie to zależeć od komunikatu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Od 4 września 2022 r. polskie urzędy przestaną wydawać karty pojazdu, nalepki kontrolne oraz jej wtórniki.