Bezpieczeństwo
Do działań powiatu w zakresie bezpieczeństwa należy wykonywanie określonych ustawami zadań o charakterze ponadgminnym
Dotyczą one porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli, ochrony przeciwpowodziowej, przeciwpożarowej i zapobiegania innym nadzwyczajnym zagrożeniom życia i zdrowia ludzi oraz środowiska. Zadania Starosty z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa realizuje Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego, które zajmuje się m. in. zarządzaniem kryzysowym, obroną cywilną oraz prowadzi sprawy obronne.
Bezpieczeństwo jest jednak pojęciem o wielu znaczeniach. W wąskim ujęciu to stan braku zagrożeń, spokoju i pewności. W znaczeniu ogólnospołecznym obejmuje zabezpieczenie potrzeb: istnienia, przetrwania, pewności, stabilności, tożsamości, niezależności, ochrony poziomu i jakości życia, ale także rozwój, który zapewnia ochronę i wzbogacenie tożsamości jednostki. Bezpieczeństwo jest stanem, a jednocześnie ciągłym procesem, nieustannym działaniem na rzecz stworzenia i utrzymywania tego stanu. Bezpieczeństwo dotyczy wszystkich sfer życia.
Ze względu na kryterium przestrzenne możemy wyróżnić bezpieczeństwo o charakterze globalnym, regionalnym i lokalnym.
Bezpieczeństwo o charakterze lokalnym jest przedmiotem zainteresowania m. in. samorządu powiatowego. Odpowiedzialność za jego zapewnienie na obszarze powiatu ponosi Starosta
W zakresie bezpieczeństwa samorząd powiatowy odpowiada za sprawy dotyczące życia mieszkańców na obszarze powiatu, a więc przekraczające zasięg pojedynczej gminy, w tym:
- dbałość o bezpieczeństwo publiczne na obszarze powiatu
- ochrona przeciwpowodziowa i przeciwpożarowa
- zwierzchnictwo nad powiatową komendą policji
- straży pożarnej
- powiatowym inspektoratem sanitarnym
- współpraca z administracją rządową w zapobieganiu klęsk żywiołowych
- opiniowanie powiatowych komendantów policji i straży pożarnej
Bezpieczeństwo to również inwestycje realizowane na przestrzeni ostatnich lat przez Powiat Kępiński.
Należy tu zwrócić uwagę przede wszystkim na rozwój infrastruktury drogowej, w tym systematycznie prowadzone prace remontowe i modernizacyjne na kolejnych odcinkach dróg powiatowych.
Nie bez znaczenia są tu środki zewnętrzne, które udaje się pozyskiwać, a które pozwalają na zdecydowanie większe działania inwestycyjne. Bardzo ważna jest również współpraca z samorządami gminnymi, które niejednokrotnie uczestniczą finansowo w realizacji inwestycji drogowych powiatu.
Istotnym elementem w rozwoju bezpieczeństwa jest również systematycznie prowadzona rozbudowa i doposażanie szpitala w Kępnie, który dostosowywany jest do standardów opieki zdrowotnej.
Powiatowe Służby, Inspekcje i Straże:
- Komenda Powiatowa Policji w Kępnie
Chojęcin-Szum 8a, 63-600 Kępno, telefon: 62 791 52 00 - Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie
Broniewskiego 12, 63-600 Kępno, telefon: 62 782 24 56 - Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Kępnie
Kościuszki 9, 63-600 Kępno, telefon: 62 782 89 52 - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kępnie
Pocztowa 1, 63-600 Kępno, telefon: 62 782 32 38 - Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kępnie
Graniczna 14, 63-600 Kępno, telefon: 62 782 24 91