• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Aktualności
15 Marzec 2019
kategoria:
Aktualności
 

 

Będzie dodatkowe 650 mln zł na poprawę dostępności do świadczeń zdrowotnych i wzrost finansowania szpitali. Większość tej kwoty – 350 mln złotych – otrzymają szpitale powiatowe o czym poinformował w czwartek 14 marca 2019 roku Minister Zdrowia - Łukasz Szumowski.  To dobra wiadomość m.in. dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie, który podobnie jak większość tego typu jednostek boryka się z problemami finansowymi wynikającymi ze zbyt niskiej wyceny świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zarząd Powiatu Kępińskiego w styczniu tego roku zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów o wprowadzenie zmian w zakresie finansowania jednostek szpitalnych, popierając tym samym stanowisko Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, który od dłuższego czasu alarmuje o trudnej sytuacji finansowej większości szpitali. Mamy nadzieję, ze stanowisko Zarządu Powiatu Kępińskiego było jednym z wielu głosów docierających do Rady Ministrów o konieczności wprowadzenia zmian w finansowaniu szpitali powiatowych.

W efekcie ogłoszonych zmian Narodowy Fundusz Zdrowia zmieni wyceny świadczeń zdrowotnych. Zmiana ta będzie miała zastosowanie od 1 stycznia tego roku, co oznacza, że zwiększą się ryczałty, jakie są przewidziane dla szpitali powiatowych w 2019 roku.

Wzrost wyceny dotyczyć ma świadczeń realizowanych na dwóch podstawowych oddziałach szpitalnych: chirurgii ogólnej i chorób wewnętrznych. Zakładany wzrost wycen będzie wynosił od 5 do 15 procent.

Na zmianach skorzystają wszystkie szpitale, ale ich głównym beneficjentem będą szpitale sieciowe I i II stopnia, a więc głównie szpitale powiatowe. Do tych placówek trafi około 350 mln złotych z całej kwoty przeznaczonej na wzrost wycen. NFZ szacuje, że dzięki temu ryczałt średniej wielkości szpitala powiatowego wzrośnie o około milion złotych.

W drugiej połowie roku planowane są kolejne zmiany w wycenie świadczeń
Dodatkowe pieniądze mają m.in. zrekompensować wydatki, jakie szpitale ponoszą na wynagrodzenia personelu medycznego, a także na zakup coraz nowocześniejszego sprzętu.
Zmiana wyceny dotyczy 308 z 667 grup z katalogu tzw. jednorodnych grup pacjentów, co oznacza, że obejmie blisko połowę wszystkich świadczeń realizowanych przez szpitale.

do góry