Posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia w Kępnie
- kategoria:
- Aktualności
Otwarcia posiedzenia dokonał jej Przewodniczący Piotr Hołoś. W obradach udział wzięli: Czesław Kokot - Przedstawiciel Zarządu Powiatu Kępińskiego – członek PRZ w Kępnie, Bożena Henczyca - Przedstawiciel Gminy Perzów - członek PRZ w Kępnie, Czesław Balcerzak - Przedstawiciel Gminy Rychtal - członek PRZ w Kępnie, Tadeusz Obalski - Przedstawiciel pracodawców - Cech Rzemiosł Różnych w Kępnie - członek PRZ w Kępnie, Wiktor Gruszka - Przedstawiciel związków zawodowych – Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rada Województwa Wielkopolskiego - członek PRZ w Kępnie, Roman Taborski - Przedstawiciel izby rolniczej - Wielkopolska Izba Rolnicza - członek PRZ w Kępnie a także Wicestarosta Ryszard Dachowski i Dyrektor PUP Iwona Rataj.
Celem zwołania posiedzenia w okresie wakacyjnym był złożony wniosek Dyrektora PUP w celu zaopiniowania celowości realizacji Programu Aktywizacja i Integracja tj. programu na rzecz osób bezrobotnych korzystających ze świadczeń pomocy społecznej.
Przewodniczący podkreślił, iż: ”Zaistniała konieczność podjęcia Uchwały, która umożliwi uruchomienie środków, które Powiatowy Urząd Pracy w Kępnie we współpracy z gminami będzie mógł rozdysponować na potrzeby osób, które są najbardziej oddalone na rynku pracy. By te środki móc uruchomić Powiatowa Rada Zatrudnienia musi podjąć stosowną Uchwałę”.
Następnie oddał głos Specjaliście ds. aktywizacji Pani Sylwii Dybskiej, która omówiła cele, adresatów, rezultaty Programu Aktywizacja i Integracja (PAI).
Członkowie Rady jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali celowość Programu Aktywizacja i Integracja pn. „Buduj swą przyszłość – postaw na aktywizację zawodową i integrację społeczną” – podejmując stosowną Uchwałę.
W dalszej części posiedzenia Dyrektor Powiatowego Urząd Pracy w Kępnie przedstawiła charakterystykę kępińskiego rynku pracy za I półrocze 2014r., w tym poziom bezrobocia w powiecie, ruch bezrobotnych oraz jego strukturę, lokalny rynek ofert pracy, a także sytuację tegorocznych absolwentów na lokalnym rynku pracy. „Stopa bezrobocia na koniec czerwca wyniosła 4,4%. Aktualnie w ewidencji PUP w Kępnie zarejestrowanych jest 1153 osoby z czego 37 osób to osoby poszukujące pracy. Z punktu widzenia statystyk - rynek pracy w pierwszej połowie br. przyniósł systematyczny spadek ilości osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie.” Ponadto przedstawiła informację dotyczącą bieżącego funkcjonowania PUP.
Członkowie Rady zostali zapoznani z nowymi usługami i instrumentami jakie wprowadziła nowelizacja ustawy z dnia 14 marca 2014r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zmiany te przedstawił Kierownik działu Ewidencji Świadczeń i Informacji Pan Łukasz Wielgosz, który omówił m.in. profilowanie bezrobotnych, nowe narzędzia wspierające tworzenie miejsc pracy i zatrudnianie bezrobotnych, Krajowy Fundusz Szkoleniowy zasilany z Funduszu Pracy, a także zmiany w zakresie prawa do zasiłku oraz w sposobie obsługi bezrobotnych i pracodawców.
Główny Księgowy PUP Katarzyna Wieczorek poinformowała członków o zmianach planu podziału środków Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego w 2014r. na realizację zadań powiatu w zakresie aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych i wspieranie przedsiębiorczości lokalnej oraz finansowania innych fakultatywnych zadań.
Na koniec - w ramach wolnych wniosków dyskutowano na temat poziomu i kierunków kształcenia w powiecie kępińskim. Członkowie zastanawiali się jak zmienić występujące niedopasowanie się popytu do podaży.